Vybavte se na léto - výběr opalovacích přípravků

Petra  |  29. 5. 2013  |  Přidat komentář

Léto se pomalu blíží a všichni se už nemůžeme dočkat na to, jak budeme relaxovat u vody a krásně se prohřívat na sluníčku. Pokud se i vy těšíte, jak svojí bílé pokožce dodáte během prázdnin krásný zlatavý dovolenkový odstín, neměli byste se zapomenout dopředu vybavit kvalitními opalovacími přípravky, které zabrání nežádoucímu spálení pokožky a zároveň ji ochrání před nebezpečnými UV paprsky.

Opálím se méně s vyšším UV faktorem?

Jedním z největších omylů u opalovacích krémů je domněnka, že s vyšším UVA / UVB faktorem se méně opálíte. Číslo pouze udává počet minut, které můžeme strávit na sluníčku, tak aby naše kůže byla plně chráněná. Většinou přípravky obsahují nejen složky chemického charakteru filtrující škodlivé UVA a UVB záření, ale také v něm najdete složky minerální, které fungují na principu odrážení škodlivých paprsků. Opalovací krémy také mohou obsahovat antioxidanty, které dokážou neutralizovat nežádoucí volné radikály

Jaký faktor použít?

Ochranný faktor se označuje zkratkou SPF a oznamuje vám, jak vysokou ochranu před sluncem přípravek zaručuje. Vynásobením doby vlastní ochrany pleti ochranným faktorem použitého opalovacího krému, dostanete dobu, po kterou se můžete opalovat bez nebezpečí spálení a poškození kůže.

Při výběru krému byste proto měli zohlednit, jaký fototyp pleti máte.

 

Existují 4 základní skupiny fototypů, které jsou rozděleny podle jednotlivých typů pleti.

 

  • Světlá pokožka se sklonem k pihám může být na slunci bez natření opalovacím krémem maximálně 5-10 minut
  • Středně tmavá pokožka - 10 -20 minut
  • Velmi tmavá pleť může strávit na slunci 25-35 minut a prakticky nikdy se nespálí.

Použití a výběr ochranného faktoru SPF v praxi probíhá ta, že pokud jste například světlý typ pleti, který může zůstat na slunci bez ochrany maximálně 10 minut a použijete krém s faktorem číslo 12, prodlouží se tím doba vaší bezpečné ochrany a pobytu na slunci až na 120 minut. Proto se určitě vyplatí investovat peníze do krémů s vyšším faktorem.

Jak správně krém / olej aplikovat?

Opalovacím krémem byste se měli natírat několikrát denně. Opalovací přípravek byste měli nanášet již 20 minut před vyjitím na sluníčko! Při nanášení opalovacího krému, je vhodné dopřát zvýšenou pozornost těm částem těla, které jsou nejvíce vystavovány slunečnímu záření, jako je nos, rty, uši, ramena, záda a hrudník. Pro tyto partie se také doporučuje použít speciální přípravky na obličej. nejen, že jsou s vyšším faktorem, ale jsou speciálně přizpůsobené tenčí pokožce na obličeji.

Dále nezapomínejte, že i když jsou některé opalovací přípravky odolné vůči vodě, měli byste mít na paměti, že po dlouhém koupání v moři nebo při sprchování s mýdlem je nutné namazat pokožku pro jistotu znova. Myslete také na to, že se k vám UV záření dostane i přes mraky na obloze nebo slunečník, nepodceňujte proto tento fakt a mažte se ochranným krémem i v těchto případech.

Druhy opalovacích přípravků

Opalovací přípravky jsou dostupné v několika variantách. Krémy se vyznačují hustější konzistencí, lépe drží na pokožce a obvykle jsou určeny na obličej. Jestli trpíte sluneční alergií, na slunci se vám tvoří pupínky a máte pokožku podrážděnou, pořiďte si opalovací krém např. od Vichy, který je hypoalergenní, neobsahuje parabeny ani parfemaci a zároveň neucpává póry.

Oleje ve spreji mají zase velké plus v tom, že se snadno nanášejí. Na tělo nastříkáte požadované množství a pak přípravek rozmažete. Některé dokonce mají tak jemný rozprašovač, že je není třeba dále roztírat. Vlastnosti opalovacích sprejů tak ocení zejména lidé, kteří neradi ztrácejí čas zdlouhavým mazáním.

Opalovací mléka se zase výborně roztírají a mají příjemnou, lehce vstřebatelnou texturu. Bývají tekutější a lehčí než krémy, ale jsou hutnější než spreje. Mléka na opalování bývají určena na pokožku těla a dokážou ji skvěle hydratovat a vyživit.

Používáním ochranných přípravků zabráníte průniku slunečního UV záření a zároveň zajistíte promazání a dokonalou hydrataci vaší namáhané pokožky. Velmi kvalitní produkty sluneční kosmetiky naleznete například v širokém sortimentu značek Vichy, La Roche-Posay a Piz Buin. Přípravky Piz Buin obsahují navíc Tanimel - látku, která zintenzivňuje opálení.

Speciální dětské opalovácí přípravky pak doporučujeme nakupovat od dermo-kosmetických značek např. Bioderma.

Je krém po opalování zbytečnost?

Nikoli. Pokožka, vystavená celý den slunečnímu záření je dehydratovaná a přehřátá. vhodně zvolené tělové mléko ji zklidní ( až zchladí na běžnou teplotu). Díky obsahu hydratačních látek ji také hydratuje.

Nyní už jen zbývá vám popřát ničím nerušenou letní dopolenou, ze které se vrátíte s hydratovanou čokoládově opálenou pokožkou!

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář: