1 Aroma jóga aneb Když vás vůně podporují ve cvičení

Jana P  |  18. 4. 2018  |  Přidat komentář

jóga

Cvičit jógu samu o sobě je potěcha pro tělo i mysl. Nikam nespěchá, nechá vás odpočinout, ale také umí dát parádně do těla. A co teprve, když její benefity znásobíte tím, že si ke cvičení vyberete interiérovou vůni či esenciální olej do aromalampy? Funguje ještě lépe!

Zatímco aroma jóga je vlastně novinkou, aromaterapii fandím už léta. Vzácné esenciální oleje využívám, když jsme nemocní, ale i když potřebuju „nakopnout“, lépe se soustředit na práci nebo naopak usnout po šíleném dni. To všechno může správná vůně zařídit „na pár nadechnutí“.

Funguje to díky dobře uzpůsobenému čichovému ústrojí, které si analyzuje každý pach či vůni v oblasti trojklanného nervu. Molekuly vůně jdou pak dál, k čichovému nervu, ten je přenese do mozku, do limbického systému, v němž je mimo jiné sídlo emocí. A pak už je jasné, proč na nás mají vůně tak mocný vliv. Sotva je nasajeme, rozhodují o tom, jak se budeme cítit.

Vůně pro čakry

Na hodinách aroma jógy se pracuje s aromaterapií na vysoké úrovni. Lektoři aromaterapii studovali a mají přehled o tom, která vůně působí na jakou čakru nebo jak může ovlivnit jednotlivé vnitřní orgány. Míchají vlastní směsi esenciálních olejů a po kapkách je přidávají do aromalampy. Zvolené vůně pak jednotlivé čakry harmonizují a znásobují účinek cvičených ásan. Ale to jsou už speciality, které začátečníky ve světě aromaterapie i jógy mohou odradit. Pravdou je, že si můžete pomoct jednoduchými vůněmi před cvičením i v klidu domova.

Aromalampa

 

Koncentrace i uvolnění

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se chystáte zklidnit, meditovat doma a hlavou vám létá tisíc myšlenek, jsou skvělé citrusové vůně. Samotný citrón výborně funguje na soustředění a utřídí chaos v hlavě ještě dřív, než začnete cvičit (učit se a podobně). Nejjednodušší je použít jej jako sprej. Ten od značky Saloos působí i antibakteriálně. Máte-li spíš pocuchané nervy, nevynechejte levandulový sprej. Je to balzám na duši (a večer pomůže usnout).

Svíčky nejen pro romantiky

Před cvičením můžete zapálit také vonné svíčky. Luminum Candle má fantastickou santalovou, a santal jako dřevitá vůně vás pomůže uzemnit a nechá vás vědomě cvičit, co potřebujete. Nebo zkuste santalové dřevo od Bath & Body Works. Taky luxus! Znovu můžete vyzkoušet i účinek citrusů, tentokrát pomeranče – nebo pomerančového květu, jako je ten v limitované edici Yankee Candle.

Nebo jsou tu vonné tyčinky. Orientální, dřevité, zemité – jako stvořené pro to, abyste se ponořili do sebe a vychutnali si cvičení jógy i odpočinek do poslední minuty. A řešením mohou být i aroma difuzéry. To už záleží na vás. Protože nejdůležitější jako vždy je, aby vám vůně sedla a abyste si cvičení užili!

 Další tipy na oblíbné vůně najdte v našem článku Aromaterapie.

Bytové vůně

Komentáře

V diskuzi je 1 příspěvků

Komentáře k příspěvku:
Věrka  |  19. 4. 2018 17:23:08
Hezký článek! Já cvičím jógu nejraději s mandarinkovou vůní a vůbec jsem netušila, že se tomu říká aroma jóga. :-)
odpovědět
Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Ráda si užíváte teplo domova, zatímco listy stromů zlátnou a v sychravém větru se snášejí k zemi? Abyste si tuhle atmosféru vychutnala naplno, ...

Celý příspěvek

Přírodní svíčky, co zpříjemní dlouhé zimní večery. Znáte je?

Přírodní svíčky, co zpříjemní dlouhé zimní večery. Znáte je?

Když se v zimě pozdě rozednívá a brzy stmívá, dobrá nálada tak trochu upadá. Pro tyto chvíle existuje řada osvědčených receptů – a jedním z nich je ...

Celý příspěvek