Domácí parfémy I. aneb Jak voněl pravěk a starověk?

Jana P  |  17. 4. 2018  |  Přidat komentář

bytové vůně

Zapálit si vonnou svíčku, kápnout esenciální olej do aromalampy nebo si užívat, jak voní katalytická lampa, je pro spoustu z nás rituál. Víme, že vůně ovlivňují, jak se cítíme, a zvlášť doma se chceme cítit dobře. Jak to ale dělali lidé kdysi?

Interiérové vůně existovaly už od pravěku. Tehdy to ovšem nebyly žádné speciální produkty, ale věci, které ženy našly. Luční kytky, větve, kůra, pryskyřice… Kytky či větvičky v jeskyni voněly čerstvé i sušené, ale pak tu byla kůra a pryskyřice, a u těch se ukázalo, že když se vystaví teplu, rozvoní se víc. A tak se začalo s domácími vůněmi. Primitivně, ale účinně a také léčebně. Protože i o léčivé účinky silic obsažených v bylinách a pryskyřicích šlo. Tehdy navíc, díky velmi citlivému čichovému ústrojí, stačilo velmi malé množství vůně. Zvlášť ženy měly čich tak vyvinutý, že dokázaly třídit jedlé a jedovaté plody! (A citlivost ženskému nosu vydržela dodnes!)

Provoněný pokrok

Starověký Egypt, Řecko nebo Orient se ve vůních zhlédly. Potřeba byly pro léčebné, ale především rituálně obřadní, náboženské účely. Například ve starověkém Egyptě se věřilo, že vůně dokáže člověka přiblížit k bohům. A v údolí kolem posvátného Nilu dokonce uctívali boha vůní a světla. Jmenoval se Nefertem a podle mytologie vyrostl z lotosového květu. A tak ve Starověku voněly chrámy, ale i domácnosti, protože mnoho rituálů se odehrávalo v doma.

Domácí parfémy

 

První odvážlivci

Už první vykuřovadla měla vyhánět zlé a přinášet dobré. Ovlivňovat to, jak se kdo cítí. Egypťané si díky své lásce k vůním připsali i prvenství v získávání esenciálních olejů, jež dnes používáme pro léčebné masáže, inhalaci a do aromalampy. Tehdy je používali především při balzamování. Takové léčbě se dařilo nejen v Egyptě, ale i Číně, Persii a Orientu jako takovém. Mimochodem, první parfumérka působila kolem roku 1200 př. n. l. v Mezopotámii. Jmenovala se Tapputi a míchala esenciální oleje, vytvářela hydroláty, pracovala s vonnými pryskyřicemi a oblíbená byla i ve vladařově paláci!

Božské Řecko

Ani starověké Řecko s Římem nezůstávaly pozadu. Vůně měly harmonizovat tělo i duši. A Řekové věřili, že vůně jsou dary od bohů. Když pak Alexandr Veliký ve 4. století př. n. l. dobyl svět, dopřál Řecku koření z Číny či Indie, byliny a pryskyřice z Egypta, umění destilace z oblasti Mezopotámie… A aromaterapie – osobní, léčebná i domácí – poskočila dopředu. A co bylo dál? Jak interiérové vůně (ne)fungovaly ve Středověké Evropě a čím vším se dá doma vonět dnes, sepíšu příště. Ale do té doby se pojďte aspoň namlsat a vybrat si: zvednete si náladu svíčkami, katalytickými lampami nebo si vyberete z bytových parfémů? Je to na vás!

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. , Londýnské náměstí 881/6, Brno, PSČ 639 00, IČO 27609057 . Údaje mohu být předány a zpracovány sesterskými společnostmi a dalšími zpracovateli. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat, požadovat od správce přístup k osobním údajům, jejich opravu, výmaz, přenositelnost, popřípadě omezení zpracování. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Podzimní „must haves“: nákupy plné krásy

Podzimní „must haves“: nákupy plné krásy

Když se dny začnou krátit a všude je ta zvláštní nostalgie spojená s nástupem podzimu, podléhám touze zútulnit dům a vyrážet na nákupy nových ...

Celý příspěvek

Domácí parfémy II.: Od páchnoucího středověku k vůni katalytické lampy

Domácí parfémy II.: Od páchnoucího středověku k vůni katalytické lampy

Zatímco pravěk miloval přírodní vůně, antika si libovala v rituálních vůních, které používala pro osobní potřebu i náboženské obřady. Pak ale padl ...

Celý příspěvek