Domácí parfémy II.: Od páchnoucího středověku k vůni katalytické lampy

Jana P  |  15. 5. 2018  |  Přidat komentář

bytové vůně

Zatímco pravěk miloval přírodní vůně, antika si libovala v rituálních vůních, které používala pro osobní potřebu i náboženské obřady. Pak ale padl Řím a nastala doba temna.

Antická úroveň vzdělanosti, kultivovanost ustoupily do pozadí náboženství a asketismu. Pro církev byly vůně – s výjimkou kadidla – frivolní a vypovídaly o spojení s ďáblem. Hygiena byla na nule, v ulicích tekly splašky, o koupeli neuvažovali více než jednou za pár týdnů ani ti nejbohatší.

Historie bytových vůní

Evropa vs. zbytek světa

Voněla snad jen středověká Čína, která si libovala v domácích i rituálních vůních. A Orient, který se zlepšoval v destilaci a lisování éterických olejů. Právě z něj pak Křižáci v 11. století přivezli růžovou vodu a začalo se blýskat na voňavější časy. I když jen velmi pomalu, protože až o tři století později například vznikla Société Française des Parfumeurs a s ní první parfémy na bázi alkoholu.

Travička Kateřina

Když pak Kateřina Medicejská dorazila v roce 1533 do Francie, zavedla rukavičkové vůně. Při jejich výrobě se totiž kůže namáčela do horké moči. Nic, co byste chtěli nosit, nic, co byste chtěli šířit kolem sebe. Tak vznikly rukavičkové parfémy, jež zlepšovaly klima na společenských událostech (a spolu s nimi jen tak mimochodem vznikly i rukavičkové jedy, jež Travička Kateřina měla pro nepřátele).

Voňavý Ludvík XV.

A protože tou dobou vládla renesance, která se obracela k antické kultivovanosti, podařilo se jí vrátit k bylinám, květinovým vůním a udržet při životě léčebnou i interiérovou aromaterapii. Interiérové vůně si později, v 18. století, zamiloval Ludvík XV. Byl jimi posedlý: vyžadoval, aby komnaty voněly každý den jinak. Dopřával si vonné koupele a parfuméři mu sestavili „královskou aromaterapii“.

Historie bytových vůní

Zázračná katalytická lampa

Pak přišlo 19. století. A podařilo se vyrobit první katalytický difuzér. Někdo říká, že se tak stalo roku 1898 v laboratoři francouzského lékárníka, jiní tvrdí, že se tak stalo už v roce 1820 při pokusu dvou lékařů. Tak jako tak, ukázalo se, že princip katalytického spalování zastavuje šíření infekcí. Zpočátku se tedy používaly k dezinfekci. Katalytický hořák navíc dokázal odchytávat molekuly zápachu, a když se k tomu přidala ještě aromaterapie… vznikly voňavé katalytické lampy, jak je známe i my.

Multifunkční a nenahraditelná

Dnes vám dobrá katalytická lampa nabídne nejen dezinfekci interiéru, zbaví vás bakterií, roztočů, ale vzduch také osvěží a provoní. Jak můžete vidět i u nás, všechny katalytické lampy jsou nádherné také po designové stránce. A navíc: se správnou náplní fungují i proti hmyzu. Pokud už vás doma dráždí komáři, obtěžují mouchy, je katalytická lampa fakt skvělé řešení.

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Ráda si užíváte teplo domova, zatímco listy stromů zlátnou a v sychravém větru se snášejí k zemi? Abyste si tuhle atmosféru vychutnala naplno, ...

Celý příspěvek

Dárky k Valentýnu: čím opravdu potěšíte?

Dárky k Valentýnu: čím opravdu potěšíte?

Pokud někoho opravdu milujete, určitě víte, co má rád(a). A kdyby vám náhodou docházela inspirace, projděte si naše tipy. Najdete mezi nimi ...

Celý příspěvek