2 Miniseriál o akné I – Víte, proč vás trápí?

Jana P  |  6. 6. 2018  |  Přidat komentář

akné

Bojí se ho puberťáci, ale i dospělí. Tohle chronické zánětlivé onemocnění kůže by totiž sice mělo odeznít do 25. roku věku, jenže více než polovina populace řeší, jak na akné, i po třicítce. A najdou se tací, kteří s pupínky bojují dokonce po čtyřicítce. Co za tím stojí? A především: co pomáhá na akné?

Život s akné je náročný. Problematická pleť totiž znamená, že na vás lidi divně koukají a v lepším případě si myslí něco o (zamrzlé) pubertě. Vy se trápíte a vymýšlíte, jak pupínky a jizvy po akné schovat. Akné umí zasáhnout do života tak, že vyvolává deprese a vést může i k jednomu zvláštnímu onemocnění: dermatilománii, kterou trpí všichni ti, kteří mají neustálé nutkání vymačkávat pupínky, škrábat se, slupovat stroupky u jizev...

Najděte ten svůj důvod

Akné je zkrátka vážný dermatologický problém, u něhož je třeba znát příčiny, mít dobrou kosmetiku, správné odborníky a vědět, že léčba akné si žádá trpělivost! Vezměme to ale postupně a pojďme si říct, proč akné trápí právě vás. Příčin totiž může mít bezpočet. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Hormony

V pubertě se poprvé v životě zvedá produkce hormonů, především těch pohlavních, tak zásadním způsobem, že to má opravdu vliv i na kvalitu pokožky. Zvyšuje se produkce mazu, intenzita pocení, pokožka se najednou chová jako zmatená. Proto se mimo jiné holkám nasazuje hormonální antikoncepce jako jedna z cest, jak v tomto věku s akné zatočit. Prostě „hormony proti hormonům“. Z hormonálních důvodů nicméně poznají akné i těhotné ženy nebo ženy bojující s menopauzou.

  • Stres a špatný životní styl 

Stres je totiž také mimo jiné spojený s produkcí hormonů, například kortizolu, a pak hlavně se špatným životním stylem, který obnáší málo spánku, nezdravá smažená či sladká jídla, přemíru kofeinu, cigaret nebo alkoholu. Dokud všechno jedete v malém množství, je to v pohodě, ale všeho moc škodí. A pak nic z výše uvedeného kvalitě pleti prospívat nemůže, ani když je zdravá. A problematická pleť? V tomto životní stylu zažívá pravé peklo. 

  • Dědičnost

Někdy jste v tom zkrátka nevinně a akné máte v rodině.

  • Léky

I když medicína obvykle pomáhá, některé léky akné zhoršují, nebo dokonce způsobují. Na vině mohou být také tzv. steroidy, kterými si někteří sportovci pomáhají k lepším výkonům.

Akné

Bez mačkání!

K projevům akné patří tzv. komedony, ucpané póry, černé tečky a samozřejmě pupínky. Jakkoliv zvlášť pupínky s bílou špičkou lákají k vymačkávání… nedělejte to. Pokud jen trochu můžete, najděte si místo toho kosmetičku a nechte odstranění pupínků na ní (nezhroutí se ani neodvrátí hnusem, je zvyklá a na rozdíl od vás ví, co dělá). A když se do toho přece jen pustíte, je třeba dezinfikovat ruce i postižené místo před i po vymačkávání. Jinak se zánět jenom rozšíří. 

Rudé pupínky, černé tečky

Ty velké, tvrdé, zarudlé pupínky byste neměli doma řešit nikdy. S těmi by vás, zvlášť při akné velkého rozsahu, měl vidět dermatolog, aby rozhodl, zda není na místě i antibiotická léčba akné. V každém případě vám může předepsat léky, nejčastěji to bývá speciální mast na akné. A černé tečky? Pokud se vás týkají, můžete je vyřešit pro změnu sami. Třeba s pomocí speciálního peelingu Smooth Sugars Srub od L´Oreál. Podle recenzí patří k těm TOP!

Akné

Problematická pleť potřebuje čištění

Základem průběžné péče obecně je správné čištění. S akné nicméně nemůžete jen tak přijít do drogérie a vzít si, co vám padne do okna. Jestliže vás trápí problematická pleť, vybírejte přípravky přesně pro problematickou nebo mastnou pleť, takové, které umí nejen čistit, ale také regulovat tvorbu mazu a zacházet citlivě s narušeným povrchem pokožky. Dobře tohle umí například micelární voda Sebio Bioderma nebo čisticí gel taktéž od Biodermy. A nepostradatelný u vás v koupelně bude také peeling pro problematickou pleť – klidně DermoPure od Eucerinu.

Tipy pro péči o pleť od Jitky Boho

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 2 příspěvků

Komentáře k příspěvku:
Jana  |  31. 8. 2020 14:06:28
Dobrý den. Já za sebe ještě mohu doporučit značku kosmeceutiky Larens, ta má přímo řadu pro mladé viz https://www.tvaratelo.cz/pro-mlade/ a za mě vážně super.
odpovědět
Lucka  |  25. 7. 2020 19:35:25
Osobně bych řekla, že třeba u mě to bylo převážně ze stresu. Měla jsem akné už v letech, kdy to úplně normální není (21), takže jsem věděla, že to dospíváním nebude. Od stresu mi třeba hodně pomohlo to, když jsem začala používat CBD produkty od https://www.cibdol.cz/
odpovědět
Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Osvojte si pravidla péče o smíšenou pleť

Osvojte si pravidla péče o smíšenou pleť

Péče o smíšenou pleť vyžaduje dvojí pozornost. Zatímco střed obličeje neboli T-zóna, což je čelo, nos a brada, jsou mastnější, tváře zůstávají suché ...

Celý příspěvek

Jak se rychle zbavit akné? Poraďte si s ním lokálně!

Jak se rychle zbavit akné? Poraďte si s ním lokálně!

Ještě večer jste měla pleť krásnou, jenže ráno se vám uprostřed čela vyjímá nepřehlédnutelný pupínek? Zatočte s ním rychle s pomocí lokálních ...

Celý příspěvek