Miniseriál o akné I – Víte, proč vás trápí?

Jana P  |  6. 6. 2018  |  Přidat komentář

akné

Bojí se ho puberťáci, ale i dospělí. Tohle chronické zánětlivé onemocnění kůže by totiž sice mělo odeznít do 25. roku věku, jenže více než polovina populace řeší, jak na akné, i po třicítce. A najdou se tací, kteří s pupínky bojují dokonce po čtyřicítce. Co za tím stojí? A především: co pomáhá na akné?

Život s akné je náročný. Problematická pleť totiž znamená, že na vás lidi divně koukají a v lepším případě si myslí něco o (zamrzlé) pubertě. Vy se trápíte a vymýšlíte, jak pupínky a jizvy po akné schovat. Akné umí zasáhnout do života tak, že vyvolává deprese a vést může i k jednomu zvláštnímu onemocnění: dermatilománii, kterou trpí všichni ti, kteří mají neustálé nutkání vymačkávat pupínky, škrábat se, slupovat stroupky u jizev...

Najděte ten svůj důvod

Akné je zkrátka vážný dermatologický problém, u něhož je třeba znát příčiny, mít dobrou kosmetiku, správné odborníky a vědět, že léčba akné si žádá trpělivost! Vezměme to ale postupně a pojďme si říct, proč akné trápí právě vás. Příčin totiž může mít bezpočet. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Hormony

V pubertě se poprvé v životě zvedá produkce hormonů, především těch pohlavních, tak zásadním způsobem, že to má opravdu vliv i na kvalitu pokožky. Zvyšuje se produkce mazu, intenzita pocení, pokožka se najednou chová jako zmatená. Proto se mimo jiné holkám nasazuje hormonální antikoncepce jako jedna z cest, jak v tomto věku s akné zatočit. Prostě „hormony proti hormonům“. Z hormonálních důvodů nicméně poznají akné i těhotné ženy nebo ženy bojující s menopauzou.

  • Stres a špatný životní styl 

Stres je totiž také mimo jiné spojený s produkcí hormonů, například kortizolu, a pak hlavně se špatným životním stylem, který obnáší málo spánku, nezdravá smažená či sladká jídla, přemíru kofeinu, cigaret nebo alkoholu. Dokud všechno jedete v malém množství, je to v pohodě, ale všeho moc škodí. A pak nic z výše uvedeného kvalitě pleti prospívat nemůže, ani když je zdravá. A problematická pleť? V tomto životní stylu zažívá pravé peklo. 

  • Dědičnost

Někdy jste v tom zkrátka nevinně a akné máte v rodině.

  • Léky

I když medicína obvykle pomáhá, některé léky akné zhoršují, nebo dokonce způsobují. Na vině mohou být také tzv. steroidy, kterými si někteří sportovci pomáhají k lepším výkonům.

Akné

Bez mačkání!

K projevům akné patří tzv. komedony, ucpané póry, černé tečky a samozřejmě pupínky. Jakkoliv zvlášť pupínky s bílou špičkou lákají k vymačkávání… nedělejte to. Pokud jen trochu můžete, najděte si místo toho kosmetičku a nechte odstranění pupínků na ní (nezhroutí se ani neodvrátí hnusem, je zvyklá a na rozdíl od vás ví, co dělá). A když se do toho přece jen pustíte, je třeba dezinfikovat ruce i postižené místo před i po vymačkávání. Jinak se zánět jenom rozšíří. 

Rudé pupínky, černé tečky

Ty velké, tvrdé, zarudlé pupínky byste neměli doma řešit nikdy. S těmi by vás, zvlášť při akné velkého rozsahu, měl vidět dermatolog, aby rozhodl, zda není na místě i antibiotická léčba akné. V každém případě vám může předepsat léky, nejčastěji to bývá speciální mast na akné. A černé tečky? Pokud se vás týkají, můžete je vyřešit pro změnu sami. Třeba s pomocí speciálního peelingu Smooth Sugars Srub od L´Oreál. Podle recenzí patří k těm TOP!

Akné

Problematická pleť potřebuje čištění

Základem průběžné péče obecně je správné čištění. S akné nicméně nemůžete jen tak přijít do drogérie a vzít si, co vám padne do okna. Jestliže vás trápí problematická pleť, vybírejte přípravky přesně pro problematickou nebo mastnou pleť, takové, které umí nejen čistit, ale také regulovat tvorbu mazu a zacházet citlivě s narušeným povrchem pokožky. Dobře tohle umí například micelární voda Sebio Bioderma nebo čisticí gel taktéž od Biodermy. A nepostradatelný u vás v koupelně bude také peeling pro problematickou pleť – klidně DermoPure od Eucerinu.

Tipy pro péči o pleť od Jitky Boho

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. , Londýnské náměstí 881/6, Brno, PSČ 639 00, IČO 27609057 . Údaje mohu být předány a zpracovány sesterskými společnostmi a dalšími zpracovateli. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat, požadovat od správce přístup k osobním údajům, jejich opravu, výmaz, přenositelnost, popřípadě omezení zpracování. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Testujeme: Nová řada Nuxe Aquabella pro komplexní péči o smíšenou pleť

Testujeme: Nová řada Nuxe Aquabella pro komplexní péči o smíšenou pleť

Je čas dát sbohem rozšířeným pórům a lesklé pleti. Spousta z nás neví, jak si poradit se smíšenou a mastnou pletí. My pro vás máme zajímavý tip! Do ...

Celý příspěvek

Dejte vyniknout kráse vaší pleti díky chytrým maskám Foreo

Dejte vyniknout kráse vaší pleti díky chytrým maskám Foreo

Pleťové masky se v dnešní době stávají čím dál více oblíbenou součástí každodenní rutiny. Není divu. Obzvláště pleť zatížená městským životem si žádá ...

Celý příspěvek