Skladujete svůj parfém správně? 10 pravidel jak na to

Martina  |  10. 10. 2016  |  Přidat komentář

jak dlouho vydrží parfém

Parfém je delikátní věc. Obsahuje vonné a esenciální oleje a alkohol, které se mohou snadno rozložit a způsobit, že vůně začne vonět jinak, než má. A to by byla velká škoda. Hlavně u dražších parfémů.

Přitom řešení je tak jednoduché – stačí parfémy správně skladovat. Pokud totiž parfém skladujeme opravdu správně, měl by kvalitní čistý parfém vydržet i několik desítek let. Parfémované a toaletní vody přinejmenším rok nebo dva. A jaké skladování je to správné? Stačí dodržovat těchto 10 pravidel.

10 pravidel pro delší trvanlivost parfému

skladování parfémů

 

Nenechávejte flakony na přímém světle

Přímé sluneční světlo je ale největším nepřítelem parfému. Tmavý nebo dokonce neprůhledný flakon tomuto vlivu částečně předejde, nicméně vhodnější bude neriskovat a skladovat parfémy v temnu. 

skladování parfémů

 

 

Nevystavujte parfém vysokým teplotám

Podobně jako sluneční světlo, i teplo narušuje chemické vazby v parfému. A protože i relativně mírné horko může mít dlouhodobě negativní vliv, je lepší neskladovat parfémy v blízkosti radiátorů ani jiných zdrojů tepla. 

skladování parfémů

 

Skladujte parfém za stálé teploty

Mohlo by vás napadnout, zda nebude jednodušší dát parfém do lednice, kde by byl od horka ochráněn. V tomto případě je ale problematická opakovaná změna teploty, které tím vůni vystavujete. Pro životnost parfému je zkrátka ideální stálá pokojová teplota. Na skladování vůně v lednici tak zapomeňte.

skladování parfémů

 

Nevystavujte parfém vlhkosti

Většina z nás parfémy z praktických důvodů nechává v koupelně, ale vlhko bohužel pro vůně není ideální. Podobně jako dekorativní kosmetika, i parfém ve vlhkém prostředí rychleji ztrácí na kvalitě. Pokud nemáte možnost pořídit si skříňku, která by flakon perfektně ochránila před párou, skladujte parfém raději v suché místnosti, jakou je například ložnice.  

skladování parfémů

 

Neotvírejte flakon zbytečně často

Přístup vzduchu, vlhkost a teplota mohou mít na parfém záporný vliv, proto flakon co nejvíce udržujte zavřený. Některé značky rovnou používají takový typ flakonu, který nemá klasické víčko a izoluje vůni od vnějších vlivů pořád.

MŮJ TIP: Odstříkněte malé množství parfému do cestovního flakonu, abyste nemuseli lahvičku neustále otvírat a zavírat. 

skladování parfémů

 

Obsah flakonu neprotřepávejte

Stále ještě přežívá mýtus, že je dobré s parfémem před použitím zatřepat. Opak je ale pravdou. Pokud k tomu výrobce přímo nenabádá (jako třeba u toaletní vody Jil Sander Sun Shake). Parfémy jsou většinou navrženy tak, aby nebylo nutné je promíchávat. Třepání jenom snižuje životnost vůně a zvyšuje riziko, že vám flakon vyklouzne a rozbije se. 

skladování parfémů

 

Nepoužívejte aplikátory příliš často

Pokud parfém nemá rozprašovač, aplikuje se většinou pomocí roll-on kuličky nebo aplikační tyčinky. Touto metodou se však do tekutiny dostávají drobné částečky nečistot a mastnoty, což parfému škodí. Pokud máte rádi takovéto parfémy, zkuste raději používat jednorázové aplikátory, případně aplikační tyčinku po použití opláchnout a jemně osušit. 

skladování parfémů

 

Neskladujte křehké flakony na horních policích

Flakon parfému je často sám o sobě uměleckým dílem, navrhují ho většinou renomovaní návrháři a designéři. I proto byste měli dát pozor, aby se mu nic nestalo a mohl vám ještě dlouho dělat radost. Skladování na vyšších policích nejen zvyšuje riziko rozbití, ale často také vystavuje parfém světlu a v letních měsících i horku, které může vaší Chanel No.5 pěkně uškodit. 

skladování parfémů

 

Dejte parfém do skříně nebo do krabičky

Jaké je teda nejlepší místo pro skladování parfémů? Šatní skříň. Je v ní tma, sucho, a nehrozí, že lahvička snadno vypadne na zem jako z otevřené police. To všechno samozřejmě platí za předpokladu, že ve skříni máte dostatek místa pro svoji sbírku. Dalším praktickým řešením jsou uzavíratelné krabice, které mají navíc tu výhodu, že se snadno přemisťují. V každém případě skladujte flakony vždy zavřené, abyste předešli náhodnému úniku obsahu. 

skladování parfémů

 

Pořiďte si cestovní flakon

Pokud můžete, pořiďte si malý cestovní flakon, takzvaný atomizér. Hodněo značek nabízí svoje vůně i v praktické malé verzi. Dají se ovšem sehnat také speciální prázdné cestovní flakony, které naplníte svojí vlastní vůní. Jak na to vám ukáže video níže. Cestovní flakony jsou skvělé na cesty a můžete je mít u sebe celý den, takže se můžete přivonět kdykoli bude potřeba.

 A co děláte pro delší trvanlivost parfému vy?

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Boss Bottled: Buďte sám sebou

Boss Bottled: Buďte sám sebou

Ve světe, kde jsou cesty k seberealizaci rozmanitější než kdy dříve, může být každý muž přesně tím, kým chce být. Ušlechtilá parfémovaná voda BOSS ...

Celý příspěvek

SUMMER BLACK FRIDAY: Co si pořídit v největší slevové akci léta?

SUMMER BLACK FRIDAY: Co si pořídit v největší slevové akci léta?

Když se řekne Black Friday, všichni si asi vybavíme velké slevy, ale i předvánoční šílenství a shánění dárků. Není ale škoda, že při honbě za dárky ...

Celý příspěvek