Tipy, jak si vytvořit voňavou domácnost

Bára  |  6. 9. 2017  |  Přidat komentář

Blíží se podzim a je na čase přinést trochu barevné podzimní nálady i k vám domů.  Přinášíme vám několik tipů na to, jak vytvořit z vaší domácnosti příjemné a útulné místo, kam se budete rádi vracet. Co může být lepšího, než když se po otevření dveří ocitnete v příjemně provoněném prostředí? Opravdu nic se nevyrovná jedinečnému pocitu, když dorazíte domů a všude to nejen září čistotou, ale navíc i skvěle voní. A vy máte ten hluboký pocit spokojenosti, že se vaše rodina či návštěva cítí příjemně díky harmonicky provoněnému prostředí. Vybrat správnou vůni je jeden z důležitých kroků na cestě k tomu, jak z domova vytvořit hřejivé a příjemné místo. Proto jsme pro vás sestavili seznam nejlepších tipů jak použít různé vůně v domácnosti.

Pro každou místnost jiná vůně

Zatímco někdo rád používá jednu specifickou vůni nebo vonnou směs v celém domě, my se přikláníme k názoru, že je doma možné použít několik různých vůní. A už jenom zkoušení a hledání té správné vůně pro každý pokoj může být zábava! Než se však pustíte do objevování světa interiérových vůní, přinášíme vám několik obecných rad od našich odborníků.

 • Vstupní hala: Potěšte svoji rodinu a hosty hned při vstupu do domu něčím, co „kvete“. Květinové vůně jako gardénie, růže a jasmín mají nádherné aroma, které evokuje svěžest čerstvých řezaných květin. Jedná se o skvělou volbu, pokud nemáte čas nebo nechcete utrácet peníze a pravidelně kupovat čerstvé květiny pro svůj stolek ve vstupní hale.
 • Kuchyně: Vaše kuchyně je často místem, kde se vyskytuje nejvíce nežádoucích pachů a je potřeba s tím něco udělat. V závislosti na tom, jak často a jaký typ jídel vaříte, mohou tyto pachy přetrvávat hodiny nebo dokonce celé dny. Když chcete „vyčistit“ kuchyni, aby měla svůj vlastní jedinečný charakter a nebylo celý den poznat, co jste měli k obědu, zkuste použít vonné látky, jako je tymián nebo bazalka, které obecně dobře splývají s pokrmy. Pokud chcete ze své kuchyně „vyhnat“ nežádoucí aroma, nejdříve zapněte digestoř a otevřete několik oken, abyste vyčistili vzduch. Pak použijte „šťavnaté“ ovocné vůně, jako jsou jablka a citrusy, které pomohou neutralizovat vzduch a přitom vyniknou nad ostatními přetrvávajícími aromatickými profily pokrmů.

 

 • Ložnice: Ložnice je místem odpočinku a načerpání nových sil a je jako stvořená pro vyzkoušení „zenových“ aromatických látek. Určitě byste měli vyzkoušet vonné látky do domácnosti, které obsahují levanduli, ylang-ylang, santalové dřevo nebo heřmánek. Chcete-li vyvolat teplejší a smyslnější tón, vyzkoušejte vonné látky do domácnosti, které mají výrazné, bohaté profily, jako jsou např. vanilka, pižmo a jantar. Ty jsou obzvláště příjemné v zimních měsících, kdy se budete chtít cítit útulně a v příjemném teplíčku!
 • Koupelna: Jedná se o místo v domě, na kterém je téměř vždy po ruce celá řada prostředků pro neutralizaci nežádoucích pachů. Ať už používáte osvěžovače vzduchu, svíčky nebo pokojové spreje, koupelna je ideálním místem pro použití citrusových vůní. Jsou skvělé pro rychlou neutralizaci pachů a navíc oživí celý prostor. Velké oblibě se těší zejména pomeranč, citrón a grep.

Způsoby použití vůní do domácnosti

 • Svíčky: Tradičním způsobem, který se již odpradávna používá k provonění domova, je samozřejmě zapálení svíčky. Tlumená záře plamene svíčky je intimní a fascinující, takže váš domov prostoupí příjemné aroma a navíc svíčka navodí decentní a intimní atmosféru všude, kam ji umístíte.

 • Olejové difuzéry: Použití olejového difuzéru je bezpečným a efektivním způsobem, jak zajistit, aby vůně stále proudila vaším domovem, aniž byste museli hlídat otevřený plamen. Tyto difuzéry, do kterých jednoduše vložíte tyčinky a pak si jich již nemusíte všímat, jsou ideální volbou pro zaneprázdněné rodiny nebo místa, která chcete provonět po dobu několika dnů nebo týdnů, aniž byste se o ně museli starat. Navíc jsou všestranné, protože můžete vonné oleje nalít prakticky do jakékoli skleněné nádoby, což je skvělá volba pro ty, kdo mají velmi vysoké estetické nároky.
 • Pokojové spreje a spreje na prádlo: Pokud chcete rychle osvěžit místnost, svůj nábytek nebo prádlo, pak je tento sprej tou nejlepší a nejpraktičtější volbou. Zatímco u svíček a difuzérů nějakou dobu trvá, než naroste intenzita vůně, kterou vydávají, pokojový sprej nebo sprej na prádlo naplní vzduch vůní během několika sekund, kdykoli chcete nebo potřebujete.
 • Vonné sáčky: Hotové balíčky, častěji označované jako sáčky, jsou naplněny parfémovanou směsí a lze je použít v prádelníku nebo šatníku, aby si oblečení zachovalo svěží vůni. Směsi, které mají aroma čisté bavlny nebo prádla, nejlépe prodlouží dobu, po jakou zůstane vaše oblečení svěží.
 • Osvěžovače vzduchu vůně do auta: Stejně jako osvěžovače vzduchu, které používáte v autě, můžete také tyto osvěžovače doma přichytit na otvory klimatizace. Jakmile vzduch začne proudit, bude současně rychle a efektivně po celém domě přenášet vůni. Nebo vsadit na klasické tradiční osvěžovače vzduchu, které byt provoní i bez zapnuté klimatizace.
 • Kadidlo: Ať už používáte tradiční nebo moderní kostky s kadidlem, jedná se o příjemný způsob, jak dodat místnosti výrazný aromatický profil, který je v daném kontextu prostší.
 • Potpourri: Potpourri je nejen skvělou volbou pro sezónní provonění vašeho domova, ale i osvědčeným způsobem výzdoby, který dobře funguje v ozdobných mísách či sklenicích nebo jako základ pro umělé květiny a zeleň.

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Omamné podzimní svíčky a bytové vůně: Dokonalá atmosféra zaručena!

Ráda si užíváte teplo domova, zatímco listy stromů zlátnou a v sychravém větru se snášejí k zemi? Abyste si tuhle atmosféru vychutnala naplno, ...

Celý příspěvek

Přírodní svíčky, co zpříjemní dlouhé zimní večery. Znáte je?

Přírodní svíčky, co zpříjemní dlouhé zimní večery. Znáte je?

Když se v zimě pozdě rozednívá a brzy stmívá, dobrá nálada tak trochu upadá. Pro tyto chvíle existuje řada osvědčených receptů – a jedním z nich je ...

Celý příspěvek