Velký jarní kosmetický úklid podle Marie Kondo

notino.cz  |  27. 3. 2020  |  Přidat komentář

úklid kosmetiky

Nesnášíte jarní úklid? Ten kosmetický, inspirovaný knihou Marie Kondo, si zamilujete! Kniha Zázračný úklid totiž hlásá, že když se zbavíte zbytečností, „uklidíte“ si tak i ve svém životě. Nepotřebujeme poličky, které se prohýbají pod tíhou všemožných kosmetických produktů. Zaměřme se na ty, které opravdu používáme a jsme s nimi spokojení a třeba pak uvolníme místo i na nové radosti.

Metoda KonMari

Metoda KonMari je praktická a dává věcem řád. A Marie Kondo ji stále propracovává – ve své další knize, Žít s radostí, se úklidu věnuje ještě podrobněji. Celá metoda je založená na technice tzv. pozitivního výběru. Nevybíráme věci, které vyhodíme, ale věci, které si chceme nechat a které v nás vyvolávají radost. Kniha také doporučuje uklízet podle kategorií, pojďme to tedy zkusit právě s kosmetikou!

Pleťovou péči i líčení pokládá Marie Kondo také za rituály, které by měly být spojené s radostí – takže si nenechávejte ani parfém, který nosíte jen proto, že je od kamarádky, ale moc vám nevoní. Příčí se vám vyhazování? Nevadí – co nepotřebujete, můžete darovat. I to souzní s filozofií KonMari. Ale teď už jdeme třídit!

 • Začněte tím, že vyházíte všechno po expiraci. Obvykle nestihneme vypotřebovat to, co moc nepoužíváme, protože nám to z nějakého důvodu nevyhovuje.
 • Po vyřazení prošlých produktů vykliďte místa s kosmetikou a dejte všechny kousky na jednu hromadu.
 • Vezměte do ruky každý produkt zvlášť a ujasněte si, jestli ho stále s radostí používáte. Pokud ano, zaslouží si ve vaší kosmetické sbírce místo i nadále.
 • Tělovou a pleťovou kosmetiku dejte ideálně k umyvadlu, nebo zkrátka tam, kde máte tyto věci po ruce.
 • Líčidla oddělte a vyčleňte jim dvě taštičky/krabičky. Do první patří ta líčidla, která užíváte denně (a můžete je v taštičce dát ideálně i do kabelky), do druhé ta, kterými se líčíte výjimečně.
 • Parfémy vystavte na poličku. Štětce, řasenky a vše, co jde dát „na stojáka“, uspořádejte například do kelímku. Ušetříte tak prostor i přehrabování.
 • Ujistěte se, že má každá věc své místo. U každého konkrétního produktu tak budete vědět, kam ho po použití vrátit. Navíc vám to usnadní hledání.

5 pravidel úklidu podle Marie Kondo

Obecně pak Marie Kondo doporučuje 5 základních pravidel zázračného úklidu:

 • Odhodlejte se ke změně a držte se svého záměru.
 • Dejte tříděné věci na hromadu a zbavte se těch neužitečných.
 • Třiďte věci srdcem (ne praktickým rozumem).
 • Nechávejte si jen ty, které vám dělají radost.
 • Naučte se roztříděné věci uchovávat ideálně ve vertikální poloze a na jednom konkrétním místě.

Nové kosmetické radosti

A když už je uklizeno? Samozřejmě největší radost udělá nějaká věc, co už je dlouho na našem beauty wishlistu. Nicméně dobré je doplnit i zásoby kosmetiky, kterou používáme pravidelně, a už nám pomalu dochází. Třídění kosmetiky je taky tou správnou chvílí ujasnit si, jestli máte ve vaší „skin care routine“ všechno, co chcete a potřebujete, nebo byste chtěla přidat něco navíc.

Zásoby drogerie jsou základem, a pokud jsme při úklidu zjistili, že nám něco dochází, toto je ideální příležitost na doplnění. Pro rozšíření pravidelné rutiny doporučujeme určitě zařadit například intenzivní kúry, jako je Saffee Advanced Hyaluronic Acid Ampoules, kterou obohatíte vaši rutinu na denní bázi. Pokud si chcete udělat pohodlné domácí spa jednou za týden, rozhodně se neobejdete bez kvalitní pleťové masky. Tak teď pojďme rychle uklidit, ať můžeme zaslouženě relaxovat!

 

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Vybrali jsme za vás ty nejkrásnější dárky k MDŽ

Vybrali jsme za vás ty nejkrásnější dárky k MDŽ

Nejeden z nás v březnu tápe nad tím, co k MDŽ. Proto jsme si otázku, jaký ideální dárek pro ženu, maminku, dceru nebo babičku vybrat, položili i my ...

Celý příspěvek

Po čem ženy touží: Známe nejlepší dárky na Valentýna!

Po čem ženy touží: Známe nejlepší dárky na Valentýna!

A je to tady, zpozorněte nejen vy, beznadějní romantici! Svátek všech zamilovaných totiž klepe na dveře a rozehřeje i nejednoho cynika. Vybrali jsme, ...

Celý příspěvek