Víte, že nehty jsou odrazem vašeho zdraví?

Pavel  |  5. 5. 2016  |  Přidat komentář

zdravé nehty

Krásné upravené nehty by měly být samozřejmostí pro všechny z nás. Možná se vám to nezdá, ale nehty jsou to, čeho si na vás ostatní všimnou hned na první pohled. Jsou zdánlivým detailem, který může výrazně doladit váš celkový vzhled. K tomu velmi dobře poslouží mnoho přípravků určených pro péči o nehty od laků přes regenerační péči až po pilníky a další nástroje k úpravě nehtů. Jenže někdy samotná péče o pěkný vzhled nehtů nemusí stačit. Nehty jsou totiž odrazem našeho vnitřního zdraví a toho, jak se k tělu chováme. Vše, co děláme špatně, se poměrně rychle projeví na stavu našich nehtů. Pojďme se tedy podívat, co můžeme ze stavu našich nehtů vyvodit a hlavně jak se můžeme zbavit nechtěných vad přírodní cestou. 

foto2

 

Bílé skvrnky na nehtech

Hlavní příčiny můžou být tři: 

  • Pokud se skvrnka vytvoří v důsledku drobného úrazu, tak s tím moc nenaděláte. Je nutné vyčkat, až zmizí.
  • Jiná situace je u skvrn, které se tvoří často bez vnější příčiny. Ty obvykle naznačují, že tělu chybí některé důležité látky. V takovém případě je potřeba zlepšit hlavně příjem zinku a železa. Hodně zinku obsahují dýňová semena, ořechy, játra nebo červené maso. Vyzkoušet můžete i speciální doplněk stravy se zinkem. Železo nabízí pistácie, meruňky, višně, třešně, červená řepa a vnitřnosti. Chybět může i skupina vitamínů B. Ty lze snadno doplnit za pomoci pivovarských kvasnic. Zapomenout se nesmí ani na vitamin A a křemík.
  • Bílé flíčky ovšem můžou symbolizovat i problém s nadměrným hromaděním kyseliny močové v těle. Zde je nutné okamžitě začít podporovat správnou funkci ledvin. Může totiž hrozit tvorba močových kamenů. Nepříjemná by byla i dna, pokud by tato situace trvala příliš dlouho.

Měkké a lámavé nehty

Za příliš častým lámáním nehtů může stát nedostatek aminokyseliny methioninu a také zinku. Methionin najdete např. v brokolici, luštěninách nebo lososu. Vstřebávání této aminokyseliny podporuje právě již zmíněný zinek. K doplnění vám může pomoci i tento Vitarmonyl Optima Capillaire, jenž obsahuje speciální směs látek pro zdravé nehty.

Vedle nedostatku může být rizikem i přebytek některých látek, je proto nutné dbát na co nejvíce pestrou stravu. Svoji roli hraje i psychika. Čím více stresu prožíváte a nedokážete mu odolávat, tím hrozí více problémů, včetně oslabení nehtů.

Lámavé a měkké nehty z pohledu přírodní medicíny někdy ukazují na nesprávnou funkci žlučníku, jater, ledvin nebo štítné žlázy.

Proti zvýšené lámavosti pomáhají i různé oleje. Ty lze použít k zábalům nebo natírání. Za všechny jmenujme alespoň arganový olej.

Určitě by vám pomohl i skvělý kondicionér na nehty Eveline Cosmetics, který při pravidelném používání regeneruje a posiluje nehty, bojuje proti jejich lámání, praskaní a třepení a dodává jim lesk.

foto1

 

Rýhy na nehtech

Za rýhami na nehtech většinou stojí zanesení organismu škodlivými látkami nebo špatná funkce zažívacího systému.

Pro detoxikaci těla je nutné změnit jídelníček na lehká a co nejzdravější jídla. Očistu je ale vhodné podpořit i bylinkami. Výborná je yucca shidigera, jejíž saponiny mají skvělý vliv. Snadno ji můžete užívat za pomoci těchto tablet s výtažkem z yuccy. Vyzkoušet můžete i detoxikační čaj.

Pokud by se jednalo o nesprávnou funkci zažívání, tak i zde se většinou jedná o nevhodné stravovací návyky. Primárně je ale dobré zjistit, jaký z orgánů zažívací soustavy má slabší funkci. Následně případnou přírodní léčbu zaměřit na konkrétní cíl.

Rýhy na nehtech můžou způsobit i různé saponáty a chemikálie. Proto je vhodné se jim vyhýbat a používat ekologické prostředky. Nebo si alespoň pořiďte ochranné pomůcky, tedy rukavice.

Ačkoliv někdo ještě rozlišuje diagnostiku podle podélných a příčných rýh, osobně se nedomnívám, že by to hrálo zásadní roli.

Zbarvení nehtů

Tato problematika je poměrně široká. Hlavní rozdělení je následující: 

  • Žluté nehty nemají jenom kuřáci. Může se jednat o žloutenku (zde by se to projevilo i na očích a kůži), zhoršenou funkci jater a žlučníku nebo lupénku. Ale také o nějakou infekci v těle či důsledek užívání antibiotik. Pro prevenci a často i léčbu jater výborně poslouží ostropestřec mariánský.
  • Hnědá až černá barva nehtů by se rozhodně neměla podceňovat, neboť by mohlo jít o melanom. Ve hře jsou ale i krvácení pod nehtem nebo některé druhy léků.
  • Namodralý odstín nehtů naznačuje oslabenou funkci srdce, zhoršený krevní oběh nebo nějaké plicní onemocnění. Kardiovaskulární systém lze podpořit rybím olejem v tobolkách, pro plíce jsou vhodné speciální bylinkové čaje.
  • Za bledostí nehtů většinou hledejte jejich stárnutí, včetně celého organismu. Ale může to naznačovat i problémy s chudokrevností, cukrovkou (tedy pozor na slinivku), játry nebo některé chybějící vitamíny či jiné látky.
  • Načervenalé nehty naznačují problémy s krví jako takovou. Důležité je věnovat pozornost také imunitnímu systému a lymfám.

Upozornění: Zde uvedené rady a přírodní postupy nenahrazují klasickou léčbu u lékaře a jejich užití se děje na vlastní odpovědnost čtenáře tohoto článku. Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, před aplikací přírodních postupů se vždy poraďte s vaším lékařem.

Chcete si udělat domácí manikúru?  Čtěte naše tipy, jak si upravit nehty doma!

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Víme, co pomáhá na atopický ekzém

Víme, co pomáhá na atopický ekzém

Extrémně suchou, zarudlou kůži, nebo protivné svědění zná určitě každý, kdo trpí atopickým ekzémem neboli atopickou dermatitidou. Tyto nepříjemné ...

Celý příspěvek

TOP 5: Nejlepší masky na ruce, které oceníte na podzim i v zimě

TOP 5: Nejlepší masky na ruce, které oceníte na podzim i v zimě

Podzim a zima s sebou nesou mnoho příjemných chvilek. Třeba ty, kdy se doma zachumláte do deky a čtete si knížku anebo sledujete nejnovější epizodu ...

Celý příspěvek