2 ROZHOVOR: Eva Pilarová exkluzivně pro blog parfums.cz

Martina  |  9. 4. 2015  |  Přidat komentář

rozhovory pilarova

Jak se zpěvačka Eva Pilarová udržuje v kondici, jaký je její vztah ke cvičení, jaký parfém je pro ni legendou, jak vzpomíná na slavná šedesátá léta a divadlo Semafor nebo jak se chystá oslavit 55 let na hudební scéně – to vše a ještě něco navíc se dozvíte v našem rozhovoru.

Paní Pilarová, na rozhovory si schválně vybírám dámy, které kromě toho, že jsou úspěšné a talentované, tak i úžasně vypadají. Vy jste ikona české hudební scény a zároveň jste dokázala vyzrát na svůj věk – jak to děláte? Máte nějaké tajné tipy, které byste mohla prozradit? Nebo za tím stojí kvalitní kosmetika?

Teď jste mě tou chválou zaskočila! Ale zkusím odpovědět, nikdy jsem nelitovala peněz, které jsem dala do kvalitní kosmetiky, jen mě mrzí, že u nás nebyla k dostání dříve. Samozřejmě, že jsem si občas pomohla nějakým tím „zapošíváním“ – horní i dolní víčka. Lifting jako takový jsem nikdy neměla – i když se o tom často psalo. Vzhledem k tomu, že používám řadu jedné z nejkvalitnější kosmetiky DARPHIN, předpokládám, že ani žádný zákrok nebudu muset v dohledné době podstoupit.

Nejde jen o vzhled, ale i fyzickou kondici – Vy jste hodně aktivní, koncertujete – jak se udržujete takhle fit?

Asi se vám moje odpověď nebude líbit - žádné „fitko“, žádné běhání, mým heslem je nehuntovat si tělo zbytečným cvičením. A taky to bude nejspíš v genech, mamince bude v červnu 100 let, ještě před třemi roky se mnou zpívala v Brně na Šelepce  a publikum její výkon odměnilo velkým potleskem. 

Navíc mě moc pomáhá zpívání, doslova mě udržuje v kondici i v nelehkých chvílích.  Letos v září to bude rovných 55 let, kdy jsem začínala zpívat a pořád mě to baví. A naštěstí to baví i moje příznivce.

To chápu - mluví se o Vás jako o ženě, která vlastní snad nejkrásnější hlas v Česku. Ale taky jako o jedné z nejkrásnějších českých zpěvaček vůbec. Řešila jste hodně svůj vzhled – účesy, líčení, módu? Přece jenom třeba zrovna šedesátá a sedmdesátá léta musela být z tohoto pohledu úžasnou dobou?

Jéje, tak to mě v životě nenapadlo, nikdy jsem se za krasavici nepovažovala, šlo mě od začátku v první řadě o zpěv. S tím líčením to nebylo v té době zrovna jednoduché, nebyly oční linky, jako náhrada sloužil krém na boty z tuby, dodnes si říkám, jak musel být kvalitní, když pořád ještě dobře vidím!  Jediný make up byl Dermacol, při nanášení jsem měla pocit, jako bych si obličej drhla šmirglpapírem.  Nebyly ani příčesky, když jsme si chtěly učesat drdol, musela stačit tvrdá houska, kterou jsme umně zabalily do vlasů.  Ale leccos se dalo nahradit. Když jsme chtěly mít široké sukýnky, vypomohly jsme si takovou tou tuhou síťkou, která se dávala do oken proti létajícímu hmyzu. Ale blýskat jsme se mohly náramně, protože bižuterie Jablonec, to bylo něco! To nejlepší šlo sice na vývoz, ale když byli známí…

A jaké období je Vám osobně nejbližší? Každá éra s sebou nese určitou estetiku a styl – ať už hudební, módní nebo celkově životní…

Myslím, že právě ta zmíněná šedesátá léta i začátek let sedmdesátých měly něco do sebe, ať už ve filmu, v literatuře či výtvarném umění i v módě. Bavily mě mini sukně a docela mě mrzí, že už se nehodí, abych se do nich „nastřelila“.  Tehdy se bohužel nenakupovalo, ale „shánělo“, sem tam bylo něco hezkého k dostání v Tuzexu. Já osobně jsem měla štěstí, že moje maminka – švadlena mně dokázala ušít šaty na jeviště přímo ukázkové, vyšívala látky sekanými korálky, flitry a perličkami a okolí bylo přesvědčeno, že je to dovoz ze Západu.

Vy jste hudební legenda – co je podle Vás legenda mezi parfémy? Nějaká vůně, která pro Vás nemá konkurenci?  Jaká to je?

Pro mě  vždy byl a zůstává velkou legendou mezi parfémy CHANEL  No.5.

Nějaký čas jste studovala brněnskou JAMU, odkud jste odešla do legendárního divadla Semafor, kam jste přišla hned rok po jeho založení – traduje se historka, že pana Šlitra tehdy zaujaly na konkurzu Vaše nohy? Je to pravda?

Je to samozřejmě nadnesené, ale pravda je, že po premiéře hry Taková ztráta krve, kdy publikum velmi hezky reagovalo na můj pěvecký projev, mně Jirka Šlitr řekl: „Nemysli si, Pilarko, že jsme tě vzali do divadla kvůli tvýmu zpěvu.“  Na můj dotaz proč teda, odpověděl: „Nám se líbily tvoje nohy.“

Do divadla jste přišla jako velmi mladá zpěvačka, jak moc Vás hudebně angažmá v Semaforu ovlivnilo?

Dodnes s vděčností vzpomínám a tvrdím, že Semafor pro mě byl tím základním kamenem, na kterém se dobře stavělo.

Právě v divadle Semafor jste působila během jeho největší slávy a měla jste možnost spolupracovat s mnoha pozoruhodnými osobnostmi. Hlavními však bezesporu byli pan Suchý a Šlitr – jak na Vás tehdy působili jako autorská dvojice? Jak mezi nimi fungovala spolupráce? A jak fungovala spolupráce mezi touto dvojicí a ostatními herci a zpěváky?

Dvojice Šlitr – Suchý je neopakovatelná.  Pánové nám dokázali psát písně takzvaně „na tělo“. A nejen písně, já osobně jim vděčím za roli Vanilky v Dobře placené procházce a dodnes se s velkou dávkou hrdosti chlubím, že roli napsali pro mě. Vůči zpěvákům i hercům byli nároční, ale zároveň vstřícní a laskaví.

A sledujete divadlo Semafor i dnes? Chodíte třeba na představení? A obecně, jaké druhy umění máte ráda – funguje to tak, že když zpíváte, máte ráda hudbu, nebo je to naopak a zajímá Vás něco úplně jiného – třeba výtvarné umění?

Občas do Semaforu zajdu jako divák a občas si i zazpívám, těší mě, když mě Jiří Suchý pozve jako hosta na výroční koncerty divadla. Jinak mám ráda výtvarné umění i fotografii, chodím na výstavy a mívám i tu čest některým umělcům zazpívat na jejich vernisážích. První vernisáž, na které jsem zpívala, byla v první polovině šedesátých let v divadle Na Zábradlí, kde vystavoval své obrazy mistr Jan Zrzavý.  A poslední docela nedávno, v Lomnici nad Popelkou, tam vystavoval Petr Urban a myslím, že hodně návštěvníků překvapil svoji fantastickou Křížovou cestou. 

Jinak zpívám i na vernisážích svých fotoobrázků – tak říkám digitálním fotografiím, které následně upravuji na počítači. Momentálně v Jičíně v muzeu probíhá moje v pořadí už 60. výstava, tentokrát společná s brněnskou fotografkou Helenou Štefanovou (pozn.: fotoobrázky paní Pilarové najdete ve fotogalerii pod článkem).

Máte v repertoáru skladby, které se staly tak populární, že už téměř zlidověly. Jaké svoje skladby máte ráda Vy osobně?

Dodnes mám v repertoáru můj první hit Co je to láska, ten název vám asi nic neřekne, ale stačí, když připomenu začátek písně – „Že kočka není pes….“. Jirka Suchý dokázal psát texty natolik nadčasové, že je mohu zpívat i po 55 letech.  A není to jediná písnička ze šedesátých let, kterou ráda zpívám. Můžu připomenout Oliver Twist, Popokatepetl twist, U nás doma, Rekviem, z dalších let pak třeba Rodeo, Turecký pochod, Swing to mě baví a samozřejmě Montiho čardáš.

Ze „semaforovské éry“ pochází několik Vašich slavných duetů s panem Matuškou nebo panem Gottem. V čem jsou podle Vás pro zpěváka duety zajímavé?

Možná i to, že ve dvou se to lépe táhne.

Hodně Vašich písní přezpívávají jiní zpěváci? Například Bára Basiková a Dan Bárta přezpívali slavný duet Tam za vodou v rákosí? Máte z takových nových verzí Vašich písní radost?

Těší mě, že se z některých skladeb staly doslova evergreeny a že zajímají i mladší generaci. Je to pro mě svým způsobem pocta.

Sama jste zpívala duet Dotýkat se hvězd, který jste původně zpívala s panem Gottem, s Vojtou Dykem. Jak vznikla tato spolupráce? 

Producent Janis Sidovský připravoval na hradě Karlštejn koncert „Královny popu“ a nápad, jestli bych si tam nechtěla zazpívat duet Dotýkat se hvězd s Vojtou Dykem, byl jeho. Na mě bylo pouze Vojtovi zavolat a zeptat se, jestli by do toho šel.  Trochu jsem se obávala jeho reakce, ale byla jsem mile překvapena, jak rychle souhlasil. Od té doby jsme spolu zpívali už mnohokrát a další vystoupení chystáme.

Myslíte si, že jako výborná a zkušená zpěvačka poznáte na první poslech opravdový talent? S tím souvisí otázka - myslíte si, že v dnešní době je talent dostačující předpoklad k tomu, aby se zpěvák nebo zpěvačka prosadili?

Lichotíte mi, nicméně troufám si tvrdit, že talent poznám. Ten samozřejmě sám od sebe nestačí, chce to trochu štěstí a mít kolem sebe správné lidi. Zhruba před rokem mě během vánočního koncertu v Kutné Hoře dal pro mě tehdy neznámý pán kytku a k tomu CD, na kterém bylo napsáno – Tomáš Ringel, 12 let a číslo mobilu. Při návratu do Prahy jsme si v autě s muzikanty cédéčko pustili a nestačili jsme se divit, ten dvanáctiletý chlapec nazpíval ústřední melodii z filmu Bodyguard, kterou zpívala Whitney Houston, takovým způsobem, že jsme z toho byli naprosto šokováni. Samozřejmě, že jsem mu hned druhý den volala. Už jsme spolu vystoupili dvakrát v televizi, budeme točit nový duet, který pro nás napsal Roman Šandor . Chlapec vystupuje v Hudebním divadle Karlín v muzikálu Adamsova rodina, řekla bych, že má dobře našlápnuto.

V roce 2009 jste dostala Státní vyznamenání I. stupně za uměleckou činnost. Dokázala byste najít mezi současnými českými hudebními umělci někoho, o kom si myslíte, že by si toto vyznamenání také jednou mohl zasloužit?  

Určitě zpěváci Matěj Ruppert a Vojta Dyk.

Na jaře vyrážíte na koncertní turné EVERGREEN TOUR – jak se na to těšíte a chystáte nějaké další koncerty?

Těším se moc, protože budu na jednom jevišti s úžasnými lidmi, s Yvettou Simonovou, které si nesmírně vážím, obdivuji její vitalitu, smysl pro humor a pozitivní myšlení. Nejinak je tomu s Pepíčkem Zímou. S Karlem Štědrým a Pavlínou Filipovskou jsme se skamarádili už v roce 1960. A samozřejmě znám dobře i Viktora Sodomu s Karlem Kahovcem, šikovné, pohodové „kluky“ - jsou z nás nejmladší.  A co chystám dalšího? Na podzim, když Pán Bůh zdraví dá, oslavím dvěma galakoncerty 55 let na scéně. První bude 27. října v mém rodném  Brně v Mahenově divadle a druhý 29. října v pražské Lucerně. Budu mít skvělé hosty -  Vojtu Dyka, Matěje Rupperta, Lokomotivu s Petrem Vondráčkem, Wohnouty  a Karla Gotta. A samozřejmě nebude chybět ani mladičký Tomáš Ringel, se kterým jsme si slíbili, že on do té doby nezačne mutovat a já mu neumřu… Doprovodí nás velký orchestr Petra Soviče a kapela Víta Fialy.

A otázka na závěr: Máte nějaký nesplněný hudební sen? Něco, co by Vám udělalo opravdovou radost?

Bude mě úplně stačit, když budu moci ještě pár let zpívat a příznivci nepřestanou na má vystoupení chodit. 

 

foto do clanku

Eva Pilarová (nar. 9. srpna 1939 v Brně) je legendární česká zpěvačka, čtyřnásobná vítězka ankety Zlatý slavík (čtvrtého slavíka dostala dodatečně, v roce 2014, s jednapadesátiletým zpožděním. Svoji kariéru odstartovala v roce 1960 v divadle Semafor, které založila autorská dvojice Suchý-Šlitr. Odtud odešla do Divadla Rokoko a v roce 1964 se zase vrátila do Semaforu a účinkovala ve slavném hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů, odkud vzešla řada známých českých hitů, jako například píseň Dotýkat se hvězd, který Eva Pilarová nazpívala s Karlem Gottem. Během své hudební kariéry nazpívala řadu dalších hitů, mezi nejznámější patří její duety s Waldemarem Matuškou. Dnes se věnuje především swingu a jazzu. Kromě čtyř Zlatých slavíku je držitelkou například platinové desky Supraphonu (1993) nebo Tommu records (2004) a Státního vyznamenání I. stupně za uměleckou činnost (2009). Je potřetí vdaná, jejím manželem je bývalý tanečník Jan Kolomazník. 

Fotogalerie k příspěvku

Komentáře

V diskuzi je 2 příspěvků

Komentáře k příspěvku:
Ljiljana  |  20. 4. 2015 14:45:41
Moc se mi líbí jak paní Pilarová odpověděla na otázky. S výběrem kosmetiky té doby mám stejné zkušenosti. Paní Pilarová je fajn člověk. Držím palce.
odpovědět
Bára  |  13. 4. 2015 14:05:25
Dobrej článek, Pilarka je super! Sranda, jakej je rozdíl ve výběru kosmetiky teď a tehdy - krém na boty! Masakr:-))))
odpovědět
Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

Značka Hugo se vrací ke kořenům a skrz jednu ze svých klasických pánských vůní vstupuje do nové éry. Hned na začátku roku přichází s designem své ...

Celý příspěvek

Nejlepší sonický zubní kartáček: vybrali jsme pro vás TOP 5!

Nejlepší sonický zubní kartáček: vybrali jsme pro vás TOP 5!

Řekněme si to upřímně: péče o zuby je nezáživná rutina. Že se s tím nedá nic dělat? Zkuste sonický kartáček na zuby – sami uvidíte, že čištění s ním ...

Celý příspěvek