ROZHOVOR: Helena Zeťová exkluzivně pro blog parfums.cz

Martina  |  22. 12. 2014  |  Přidat komentář

rozhovory zetova

Zpěvačka Helena Zeťová je v jednom kole – připravuje novou desku, která vyjde na jaře a vypadá to, že se máme na co těšit. Helena si na ní dává opravdu záležet, podílí se na ní i autorsky a spoluprodukuje ji. Přesto si našla čas na rozhovor pro náš blog, což mi udělalo velkou radost. Kromě její nové desky jsme si povídaly o Řecku, o jejích koncertech, o oblíbených zpěvácích a samozřejmě o kosmetice a parfémech. 

Heleno, již delší dobu žijete v Řecku, proto by mě zajímalo, jestli se v něčem liší řecké a české ženy z hlediska péče o svůj vzhled? Zaznamenala jste nějaké výraznější rozdíly?

Musím říct, že se podle mého názoru liší zásadně. Ženy v Řecku na sebe velmi dbají. Prakticky neznám žádnou, která by po cestě na nákup nevypadala jako ta naše, když jde například na party… S nadsázkou. Nechápejte to tak, jako bych říkala, že my Češky to neumíme: Říkám to takto, aby byl ten rozdíl patrný, protože opravdu je. Nevím, jestli zrovna drží poslední trendy. Spíš bych řekla, že mají pro módu větší cit, takže vždycky vypadají svěže a mladistvě a sekne jim to. Mají také většinou krásné vlasy a ty, jak známo, dělají opravdu hodně. Ale co je asi ještě zásadnější je to, že tuto vlastnost tam mají i muži, takže při procházce po pobřeží Thessalonik si vaše oči určitě užijou (smích). Je ovšem třeba dodat, že se dá všude najít i opačný extrém. A hlavně – tohle je odpověď na vaši otázku. Co se mě týče, já mám nejradši tepláky, sportovní boty, krém Indulona a vlasy v culíku.

Krém indulona máte nejraději? A jakou další kosmetiku ještě používáte? Děláte rozdíly, když jste u nás a když jste v Řecku? Napadají mě třeba přípravky na opalování…

Není to asi správně, ale nepoužívám žádné ochranné faktory a tak, ale zase na slunci netvrdnu hodiny. Spíš jen při sportu. V zimě i v létě, už spoustu let, pouze Indulona. Dokonce mí známí, když přijíždí na dovolenou do Řecka, vozí zásoby mého modrobílého krému. 

foto do clanku 2

Tak aspoň co se týče parfémů – používáte jiný parfém pro teplé řecké počasí a jiný zase pro chladnější Čechy? Respektive obecně – měníte vůně podle ročních období?

Vůbec ne. Mám parfém, do kterého se zamiluju a ten používám, dokud chci a dokud mi krásně voní. V Řecku ovšem ne příliš – já mám v Řecku dost pohybu a v tom pařáku je pro mě důležitější než parfém dobrý deodorant.

Tak to Vám věřím, dobrý deodorant je důležitý asi pro nás pro všechny. Dáte nám tip na nějaký, který máte vyzkoušený a víte, že je opravdu účinný?

Tip vám asi nedám… Mně zabírá všechno, ale nejčastěji si kupuju klasickou Rexonu... 

Vraťme se ještě ale k vůním - rozlišujete vůně večerní a denní, nebo používáte jednu vůni celý den?

Parfémy dostávám často jako dárky a můžu říct, že mám doma výběr a také vnímám, že je někdy dobré použít večerní či denní, těžkou nebo lehkou vůni. Ale žena podle mě může vonět krásně i bez parfému, stačí, když je čistotná. A tak taky beru parfém – je tou třešničkou na dortu, která by ale neměla být moc velká. Všeho moc škodí.

A jaký parfém používáte právě teď? Podle čeho si vůně vybíráte?

Teď mám Carolina Herrera CH Eau De Parfum Sublime. Voněla jím kamarádka… Většinou to mám tak. Málokdy se tak nudím, že jdu čmuchat parfémy do parfumerky a vybírám. Ale i to se občas stává.

Teď se malinko blížíme k nakupování – nakupujete ráda? A nakupujete raději v Řecku nebo v České republice? A proč?

To je mi celkem jedno. V obou zemích jsou krásné obchody a krásné hadříky. Ale častěji v Řecku, protože tam bydlím. Zase ale nevyhledávám žádné speciální značky – když mě něco ve výloze „trkne“, tak tam prostě nakouknu…

Když jsme u „hadříku“ – na koncertech řeší někdo za Vás, co budete mít na sobě a Váš styling obecně, nebo to je věc, do které si nenecháte od nikoho mluvit?

Vůbec ne. Já samozřejmě přihlížím k typu akce, takže na ples v džínách většinou nechodím, ale obecně opět platí a v mé profesi asi stoprocentně, že se musíte cítit skvěle a ne být utažená v korzetech a podobně. To by se špatně zpívalo. Proto většinou volím pohodlné oblečení. Pohodlné pro mě… A myslím, že já zrovna nejsem zpěvačka, u které lidi čekají módní trendy, nebo u které by se řešil hlavně styl oblékání. Víc než nad módou přemýšlím nad hudbou…

Přesto se ještě zeptám, protože mě to docela zajímá (a myslím, že nejen mě): jak během koncertů řešíte vlasy a líčení? Máte nějaké triky, aby Vám dokonalý make up a účes vydržely celý koncert, který je pohybově docela náročný. Líčíte se na koncerty sama?

Nechci se pořád opakovat, ale tohle jsou pro mě opravdu zástupné věci. Když jsem opálená, prakticky se nemaluju. A ani na koncerty – kromě lesku a řasenky. V zimě samozřejmě používám ještě k tomu make up a zdravíčka. Paradoxně teď, když jsem starší, se líčím mnohem méně, než když jsem začínala. Což se jistě taky změní (smích). Ale to je normální. Jenže zatím mám pleť takovou, že to nechci přehánět. Na přeháňky je čas, až budu mít vrásky po celý puse, čehož se taky nějak zásadně neděsím.

Co se make upu týče, když ho musím mít a je někde, například v televizním studiu při focení nebo na koncertě, spousta světel, tak používám takový, co vám nesteče, nejlépe s podkladovým krémem. Vždycky si nechám poradit, co je nej. A vlasy? Culík a lak, který ho udrží tak, jak má být. No a když už chci změnu a rozpuštěné vlasy, tak je umyju, ale zase moc nelakuju. A taky mám ráda příčesy – když mám náladu, udělám si vlasy bohatší.

Vypadá to, že tohle máte opravdu hodně srovnané. Existuje vůbec někdo, kdo by mohl mluvit do toho, jak vypadáte? Máte nějakého takového „módního guru“, od kterého si necháte klidně poradit a berete jeho rady vážně? Máte nějaký módní vzor?

Nemám. Zkrátka mě úplně minulo módní šílenství. Možná je to tím, že jsem z vesnice a pořád trochu vesnická holka. Ale jak už jsem řekla – a tím by se měla řídit podle mě každá ženská – oblékat si věci, ve kterých je vám osobně dobře. A kdyby vám někdo řekl „nejsi trendy“, tak co. Vám je krásně, zatím co on nemůže chodit, protože potřeboval moderní boty, co neměli v jeho čísle, tak si je pro jistotu koupil menší (smích).

Dobře, už se kolem módy, líčení a trendů dál nemotejme. Co Váš hlas? Stará se někdo o něj? Vím, že hodně zpěváků tohle zprvu neřešilo (a tipuju na to i Vás), ale časem se ukázalo, že vyhledat pomoc odborníka je potřeba. Chodíte Vy k nějakému hlasovému poradci, nebo to necháváte jenom na přírodě?

Nechávám to na přírodě. Před vystoupením se snažím dodržovat nějakou hlasovou hygienu. Ale to je tak vše.

Váš hlas je hodně specifický a nezaměnitelný. Máte nějakého oblíbeného zpěváka nebo zpěvačku, jejichž hlas Vám vyloženě imponuje? Někoho, koho když posloucháte, tak si říkáte: „Tak tohle snad není možný…“?

Je to Whitney Houston, Tina Turner, Joe Cocker, Jennifer Hudson, Stevie Wonder, Michael Jackson a spousta dalších, každý úplně jiný. Mají ovšem jednu věc společnou – okamžitě je poznáte, i když tu píseň slyšíte poprvé v životě.

Vyjmenovala jste sólové zpěváky. Znamenala pro Vás sólová dráha velkou změnu? Je výrazně jiné koncertovat s kapelou, jako byla Black Milk, a stát najednou na pódiu jen sama za sebe?

Mně to ani nepřišlo. Vlastně jsem okamžitě vydala desku a pokračovala a dokonce jsem někdy přidala i Balckmilkoviny na vystoupeních, tak mi to fakt nepřišlo. Před tím jsem taky zpívala sama. Ale samozřejmě je změna, když se nemáte o koho opřít a na koho mrknout… Ale myslím, že já jsem spíš víc sólistka než do sboru, tak jsem s tím problém neměla. Ale vzpomínám na tu dobu dnes už s úsměvem a zároveň s pokorou. Dost jsme se naučila a spoustu věcí pochopila.

Jak se stavíte k třeba playbacku? Někteří muzikanti ho razantně odmítají a zpívají zásadně naživo. Jste taky tak radikální?

Nejsem pro šizení lidí, ale nebudu tvrdit, jako někteří mí známí, že jsem v životě na playback nezpívala. Dnes už je ta technika vychytanější a má i dobrou obsluhu, ale byly časy, kdy skákaly v živých přenosech podklady písní, mikrofony šly sotva do sálu, natož do televize a taky jsem zažila spoustu soukromých akcí, kde prostě byla aparatura nevyhovující a mikrofon pištěl a pištěl a šlo zpívat jedině bez něj. Naštěstí jsou tyto doby vesměs za námi, dnes už v Čechách taky máme dobrý zvuk.

foto do clanku 1

Jak si vybíráte lidi, se kterými budete spolupracovat? Jste v tomto spíše racionální nebo emocionální? A spolupracujete raději s muži nebo se ženami? 

Na to mám krátkou odpověď – jsem emocionální, nesnáším zradu a potřebuju mít kolem sebe lidi, kterým stoprocentně věřím. Ať už je to ženská, nebo chlap…

Máte nějaký nesplněný hudební sen?

No protože ještě není březen 2015, tak je zatím nesplněným snem má nová deska. Chtěla jsem pracovat tehdy, když budu cítit, že v hlase a srdci mám to, co chci lidem dát. Trvalo to, ale už to budeee…

Vypadá to, že se na své nové desce podílíte i autorsky – je to tak?

Ano. Napsala jsem pár písní, ještě nevím, kolik se jich na desce octne. Budou ale minimálně dvě. Ale není to tak, že výsledek je celý můj. Udělám základní linku a pak už to je na opravdových muzikantech, kteří se mnou pracují, aby tomu dodali pořádnou aranž.

Jaká je řecká hudební scéna? Zkuste ji prosím srovnat s tou českou… A jste i vy její součástí nebo zpíváte jen u nás?

Já pracuji jen v naší krásné krajině a pak sem tam na Slovensku, kde mimochodem mají lidé, řekla bych, větší hudební rozhled. U nás se soul poslouchá určitě méně než na Slovensku. Nicméně já v Řecku jsem pouze „žienka domáca“ a hudbu si tam užívám tak, že koncerty navštěvuju pouze z druhé strany. Pro srovnání bych řekla, že my jsme národ spíše bigbeatový či písničkářský. Ale i to se s mladou generací mění. V Řecku najdete desítky rádií, která mají každé jiný žánr – jazz, house, soul, rock, r’n’b, world music a spoustu jiných a samozřejmě hlavně řecká hudba, to je těžké téma. A téma na dlouho… Je pravda, že kdyby naše rádia hrála nové věci, nové žánry – na světě je přece tolik hudby, tak by si lidé našli i něco nového. Ale každý poslouchá, co má rád. A to je dobře.

A otázka na závěr: Vy se těšíte na svoji novou desku – a kdy se můžeme těšit my, že ji uslyšíme naživo? Bude nějaká tour?

Už jsem vám to prozradila – těším se moc, až dokončíme desku, na které se i autorsky podílím a kterou spoluprodukuju. Tak jsem už trošku nervózní, jestli s ní udělám lidem radost… Je to poprvé, kdy vydávám desku, do které mi nikdo nekecá a která bude opravdu o mně. Bude spíš klidnější a samozřejmě na vinylu, protože gramofon má nádherný zvuk. Tak kdyby náhodou, tak ať se vám líbí :-* Koncertní tour k nové desce určitě bude, zatím je ještě brzy na přesné datum, ale v plánu je. 

foto do clanku3

Helena Zeťová (nar. 7. 11. 1980 ve Valašském Meziříčí) je česká zpěvačka, která momentálně žije v Řecku. Už v 15 letech odešla z domova, aby se mohla věnovat hudbě, která je její životní vášní. Zpívala s rockovou kapelou v ČR, s americkou kapelou na španělském ostrově Lanzarote, odkud odjela na krátkou návštěvu do Prahy, během níž vznikla skupina Black Milk, která Helenu proslavila. V roce 2005 Helena vydala své první sólové a velmi  úspěšné album Ready to Roll. Ve stejném roce získala v anketě Český slavík titul Skokan roku. Prvním singlem z této desky byla skladba Unstoppable (Impossible), která se stala historicky první skladbou českého interpreta na  1. místě v oficiální hitparádě na českých rádiích. Tři roky na to vydala druhé album Crossing Bridges a momentálně pracuje na své v pořadí již třetí, velmi očekávané,  desce, která by měla vyjít v březnu 2015.

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

Značka Hugo se vrací ke kořenům a skrz jednu ze svých klasických pánských vůní vstupuje do nové éry. Hned na začátku roku přichází s designem své ...

Celý příspěvek

Nejlepší sonický zubní kartáček: vybrali jsme pro vás TOP 5!

Nejlepší sonický zubní kartáček: vybrali jsme pro vás TOP 5!

Řekněme si to upřímně: péče o zuby je nezáživná rutina. Že se s tím nedá nic dělat? Zkuste sonický kartáček na zuby – sami uvidíte, že čištění s ním ...

Celý příspěvek