ROZHOVOR: Simona Stašová exkluzivně pro blog parfums.cz

Martina  |  12. 11. 2014  |  Přidat komentář

rozhovory stasova

Zdá se, že Simona Stašová, jedna z nejoblíbenějších českých hereček, vůbec nestárne. Právě naopak. Pokaždé, když se někde objeví, vypadá úžasně. Proto jsme si povídaly o kráse, o její oblíbené kosmetice a vůních. A nejen to. Taky o tom, kdo ji inspiruje, kdy byla naposledy hodně šťastná nebo jak si představuje román pro ženy…

 

Paní Stašová, vzhledem k tomu, že jsme online prodejce parfémů a kosmetiky, musím se Vás na úvod zeptat: Nakupujete parfémy a kosmetiku ráda? Užíváte si to, nebo je to pro Vás spíš nutnost?

Je to už pár let, co si kosmetiku na pleť, vlasovou péči i vůni pečlivě vybírám. V padesáti jsem si řekla: „Kdy jindy, když ne teď!“ Takové vybírání sice chce trochu času, ale teď je to pro mě i radost a čas si dnes už pro sebe najdu. Už se mnohem víc starám o svůj zevnějšek. Před lety mě zdobilo mládí a teď těm zatraceným biologickým hodinkám sypu do toho rychlýho běhu písek v podobě různých kosmetických přípravků.

Máte svoje oblíbené a prověřené produkty, u nichž zůstáváte, nebo raději experimentujete?

Dá se říct, že experimentuji, ale pak jsem dlouho věrná svým značkám. Mám pleť suchou, která potřebuje stále nějaký krém, denní i noční. Používám krémy i pod make up, pleť je pak vláčnější. Také používám po koupeli fluid na pleť a hydratační krémy, které má pleť okamžitě vcucne. Momentálně mám dvě oblíbené kosmetické značky, a to je La Mer a Éminence. Éminence je navíc z přírodních produktů, bez konzervantů, takže je perfektní i pro alergiky. Takové krémy mně vyhovují, jelikož díky svému povolání se musím i několikrát denně přelíčit.

Pokud chcete vyzkoušet něco nového, řídíte se radami z časopisů, reklam nebo třeba dáte na tipy svých kamarádek a známých? Anebo v tomto ohledu věříte jen sobě?

To je různé, dívám se na kamarádky a pokud je některá v mém věku a má pěknou pleť, nestydím se zeptat, co používá. Také si někdy sama zaexperimentuji a zkusím novou kosmetiku, jen tak podle intuice, a samozřejmě také podle jejího složení. Teď jsou mými favoritkami tyto dvě značky.

Asi nejvíce péče věnují ženy své pleti a vlasům. Můžete nám prozradit Vaše recepty pro zdravou a mladě vypadající pleť a krásné vlasy? Myslím, že většina našich čtenářek se Vámi velmi ráda nechá inspirovat.

Nechávám se momentálně hýčkat v Dlouhé ulici v Praze v salonu Beauty Day Spa Éminence, vyhlazují mi tam vrásky a pytlíky pod očima přírodními produkty. Je to na mé pleti okamžitě vidět, a to mě vždycky moc potěší. Na jevišti se nehraje s legitimací a já ráda hraju ženy, kterým je pětačtyřicet, osmačtyřicet a opravdu takové role ještě dostávám. Jsem za to moc ráda, ale musím pro to taky něco udělat.

Vaše vlasy jsou také mnohokrát součástí Vaší role. Je to pouze genetický základ po rodičích, nebo máte nějaké fígle, jak mít husté a pevné vlasy?

O vlasy se starám od té doby, co jsem změnila svoji plavou barvu na zrzavou. Přece jenom je nutné jim dát výživu a nenechat je planět. Vlasy jsou součást mého zevnějšku a opravdu mi tvoří spoustu rolí. Třeba v Pelíškách ten drdol byl celý z mých vlastních vlasů. Chodím teď na ošetření vlasů do Brandeis Clinic v Praze, kde jsem vyzkoušela mezoterapii vlasů. Ráda bych si udržela jejich kvalitu a aby se mi dlouhé vlasy nelámaly a nevypadávaly. Vidíte, opravdu těsně před šedesátkou jsem do toho skočila rovnou po hlavě.

A parfémy? Krásná vůně patří ke každé ženě – jaký typ vůní máte ráda? A máte nějaký svůj oblíbený parfém, ke kterému se stále vracíte?

Mám ráda Trésor od Lancôme nebo Issey Miyake, dokonce ten druhý je vynikající i v mužském provedení. Záleží na tom, kdo má rád kořeněné vůně a kdo třeba sladší. Já jsem pro ty kořeněné.

Začal podzim a s jeho příchodem bývá obvyklé vyměnit letní vůni za zimní. Máte to takto i Vy? A když jsme u podzimu, máte tohle roční období ráda? Nebo jaké je Vaše nejoblíbenější?

Tak vůni letní a zimní nedělím, ale víte co? Zamyslím se nad tím, možná to není špatný nápad. Podzim mám ráda. Mám ráda i jaro. Taky léto. A vlastně i zimu. Jen si přeju, aby to všechno tak rychle neutíkalo, proto si každé roční období vychutnávám do všech detailů a všech nabídek, která ta roční doba nabízí. Ono když se člověk těší jen na jedno, tak to pak nějak rychle ufrnkne a člověk je pořád tak nějak nespokojený. V létě mám třeba ráda otevřený oheň u táboráku, nebo grilování a v zimě je zase paráda zatopit si v krbu, dát si červené vínečko, ponožky a dívat se do ohně, všechno má svoje kouzlo. Každé roční období je senzační.

Pokud by Vám někdo nabídl stát se tváří třeba právě Vašeho oblíbeného parfému, potěšilo by Vás to? Chápete spojení slavných a talentovaných žen s nějakou významnou kosmetickou značkou jako prestiž? Nebo byste naopak svoji tvář žádné takové značce nepropůjčila?

V mém věku mě potěší, pokud si mě někdo vybere jako svoji tvář pro dobrou kosmetiku, pěknou módu, či nějakou dobrou věc. A mně se to teď stalo. Jsem ráda, že si mě vybrali Omega Marine forte – jsou to tobolky rybího tuku z norského lososa na podporu zdravých kostí a zubů. Za mých mladých let rybí tuk dávaly babičky svým vnoučkům na lžičku, aby měli právě zdravé kosti a zuby, a dnes je to možné zobat v tobolkách. Papáme to už celá rodina.

Často navštěvujete Řím, hrajete v divadelní hře Římské noci slavnou italskou herečku Annu Magnani, s níž jste se nikdy nesetkala, ale přirovnala jste ji v jednom rozhovoru k Vaší mamince, která Vás bezesporu nejen v této roli inspirovala. Jsou nějaké další známé osobnosti, které Vás v životě inspirovaly? A čím to bylo?

Ano, máte pravdu, Anna Magnani je inspirovaná mojí mámou. Taky je plná energie a chuti do života, tak jako byla Anna, taky si nebere servítky, když si něco myslí a každýmu to řekne od plic, tak jako Anna Magnani. V monodramatu Shirley Valentine mám zase zakomponovaného svého tatínka, to když Kostas rázně říká: „Sex je sex a loď je loď! To je rozdíl!“. Nebo když říkám na konci hry: „Ahój…!“. To zase vidím Radka Brzobohatého. Svoji babičku mám zase s sebou v kuchyni, když loupám brambory. Zkrátka celá moje rodina, kterou mám, i ta, co už se na mě dívá seshora, je stále se mnou přítomná na jevišti a nesmírně mě inspiruje v mé práci a vlastně i v mém osobním životě.

Hodně herců také říká, že pro ně bylo v jejich kariéře inspirativní a zlomové setkání s nějakým konkrétním režisérem. Máte i Vy nějakého takového režiséra (filmového nebo divadelního), který Vás nejen dokáže vést jako herečku, ale s nímž máte i společnou vizi a cítění a který se stal Vaším „dvorním režisérem“ a Vy jeho „dvorní herečkou“. U filmu mě napadá Jan Hřebejk, ale možná je to někdo jiný…

Potkala jsem moc režisérů, kteří mě ovlivnili, kteří mně pomohli dostat se tam, kde jsem dnes. Před kamerou je tím režisérem kromě Honzy Hřebejka určitě Filip Renč, se kterým jsem natočila Román pro ženy a krásné televizní inscenace v Brněnské televizi. Díky jemu mám také cenu ze San Francisca za film Sebemilenec. Slyšíme na sebe a to je při práci důležité. Teď jsem dotočila komediální film Život je život s Milanem Cieslarem, kde je mým partnerem Ondra Vetchý. S Milanem už se taky známe drahně let a rozumíme si. V divadle je to určitě Zdeněk Kaloč, Vladimír Strnisko, Milan Schejbal. Je jich mnohem víc, toto jsou jenom ti, se kterými pracuji často a ráda a nikdy jim neodmítnu jejich nabídku.

A máte i nějakého takového hereckého kolegu nebo kolegyni?

Mám štěstí na herecké partnery a zakládám si na nich. Jsem vážně poctěná, že v posledních letech se můžu pyšnit takovými pardály jako jsou Viktor Preiss, Bolek Polívka, Mirek Donutil, Mirek Táborský, Ondra Vetchý, Olda Vízner, Sváťa Skopal, Petr Nárožný a teď momentálně začínám pracovat s Michalem Dlouhým na italské divadelní komedii Vím, že víš, že vím pro divadlo ABC.

Připadá mi skvělé, že díky Vašemu povolání můžete nejen „prožít“ spoustu lidských osudů, ale zároveň máte možnost vyzkoušet mnoho různých kostýmů, módních stylů, účesů, atd. Která z Vašich rolí Vás v tomto ohledu nejvíce bavila a která postava Vám byla svým vkusem nejbližší?

Byl to určitě Román pro ženy. Tam jsem se vyřádila na kostýmkách a pěkných šatičkách a to já moc ráda. Teď se těším na mou novou divadelní hru v ABC, kde výtvarnicí je opět vynikající Michaela Červenková, to si spolu zase zgustnem. Nejvíc miluji italskou módu, a tak mě nesmírně polichotilo, když si mě pro tento rok vybral jako svou patronku butik Stefanel na Chodově. Seznámila jsem se při otevření obchodu i přímo s panem Stefanelem, popovídali jsme v italštině a těší mě, že jeho móda je nadčasová. Za rok za pět let bude mít stále šmrnc.

Nevybíráte si jen šmrncovní oblečky, ale taky si vybíráte své role. Jak sama říkáte, takové „které hrát chcete, které se Vám ze srdce líbí, které vás obohacují“. Dá se z nich vybrat jedna nebo dvě, které si užíváte nebo jste si užívala nejvíce? A máte nějaké představení nebo film, které jsou Vaší srdcovou záležitostí?

Tím největším vrcholem v mé dosavadní kariéře je v divadle ABC moje monodrama Shirley Valentine. Jsem šťastná, že mi osud přihrál do cesty tak krásný, náročný a komediální text a že Shirley Valentine se tak moc publiku líbí. Mám za sebou 470 repríz a věřím, že to do té tisícovky dotáhnu. Jinak miluju všechny své divadelní komedie, všechny ty ženy, které mi vešly do života. Vybrala jsem si je sama a jsou moje veliká životní opora. Filumena Marturano v divadle ABC je báječná ženská, nebo vtipná alkoholička Evy Mearová v Drobečkách z perníku, vášnivá Anna Magnani v Římských nocích, i komediální trojrole Elaine, Bobbi, Jeanette v Posledním ze žhavých milenců. Jsou to moje holky. Dodávají mi sílu do života.

Hodně lidí si v souvislosti s Vámi vybaví především dva filmy: Pelíšky a Román pro ženy. Co se naopak Vám vybaví, když se řeknou tyto pojmy: pelíšky a román pro ženy?

Pelíšky mých dětí, kam jsem za nimi skákala v pyžamu a oni zase do mýho pelíšku a boulovali jsme se polštářema. V neděli se díváme na pohádky a papáme v našich pelíškách koblihy a mlíčko a je nám skvěle. A román pro ženy je vždy u dobrého filmu, kdy si každá žena prožije s krásným hercem svůj tajný románek. Pro mě to vždycky byl Omar Sharif a Doktor Živago.

Kde se cítíte doma, nebo „jako doma“?

Doma se cítím u mě doma v Praze se syny, ale doma se cítím i na Sicílii. Asi jsem tam už jednou žila, jinak to snad není možný.

Co se Vám v poslední době nejvíce líbilo nebo co Vás zaujalo, překvapilo, pobavilo, šokovalo, potěšilo… Zkrátka co na Vás v poslední době zanechalo nějaký silný dojem?

Cesta s mojí maminkou Jiřinkou a její sestrou Jaruškou právě na Sicílii. Byly jsme tam týden a byly jsme spolu a byly jsme šťastné. Strašně šťastné. Úžasný zážitek, nikdy na něj nezapomenu.

foto do clanku stasovaSimona Stašová (nar. 19. 3. 1955) patří mezi nejuznávanější a nejobsazovanější české divadelní a filmové herečky. Po studiu na herecké konzervatoři vystudovala DAMU a poté působila rok v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Na dlouhou dobu, na celých 14 let, se stalo její domovskou scénou Divadlo E. F. Buriana, odkud odešla do Městských divadel pražských. V současné době je stálým hostem v divadle ABC, hraje v divadle Bez Zábradlí a v Žižkovském divadle. V roce 2008 získala prestižní divadelní ocenění - Cenu Thálie - za hru Drobečky z perníku, kterou režíroval Milan Schejbal.

Filmoví diváci Simonu Stašovou mohou znát z filmů Pelíšky, Musíme si pomáhat, Román pro ženy, Štěstí, Muži v naději, Láska je láska a z mnoha dalších. Nevyhýbá se ani televizní tvorbě – točila například seriály Místo nahoře a Místo v životě pro ČT1. Kromě herectví se věnuje i charitě, je patronkou Akce Cihla, která podporuje lidi s mentálním postižením, charitativního projektu Světluška, patronkou Senzačního Seniora a pravidelně podporuje i kampaň proti rakovině prsu Avon proti rakovině.

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

ED SKREIN: ROZHOVOR S FILMOVOU HVĚZDOU A TVÁŘÍ VŮNÍ BAD BOY

ED SKREIN: ROZHOVOR S FILMOVOU HVĚZDOU A TVÁŘÍ VŮNÍ BAD BOY

Seznamte se, Ed Skrein. Hvězda filmů jako jsou Deadpool, Zloba: Královna všeho zla nebo seriálu Hra o trůny je tváří elektrizujících vůní Bad Boy z ...

Celý příspěvek

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

HUGO MAN: Jděte svou vlastní cestou

Značka Hugo se vrací ke kořenům a skrz jednu ze svých klasických pánských vůní vstupuje do nové éry. Hned na začátku roku přichází s designem své ...

Celý příspěvek