Parfémová recenze: Dior Dolce Vita EdT

Martina  |  16. 1. 2017  |  Přidat komentář

parfém

Představte si parfém, který je postavený na orientálním základu vzácných dřev s gurmánským srdcem z vanilky, skořice a kardamomu. Bojíte se, že by na vás byl příliš sladký nebo staromódní? Byla by vám jeho dlouhá výdrž spíš na obtíž, nebo byste ji uvítali? A měli byste odvahu jej nosit nejen uprostřed zimy, ale i v létě? Dior Dolce Vita z dnešního pohledu není žádná muší váha, zároveň však nezapře svůj původní charakter vůně pro mladé, optimistické ženy s chutí do života. Není se čeho bát – tenhle parfém z vás matronu neudělá.

Mladistvá i sofistikovaná

Dolce Vita sice nese jméno slavného Felliniho filmu ze samého počátku 60. let, ve skutečnosti se ovšem zrodil mnohem později. V roce 1994 jej Dior uvedl na trh jako jiskřivou a jásavou vůni pro ženu, které je dvacet a kousek, má chuť na něco trochu opulentního, ale nechce zapírat svůj věk nebo se strojit za někoho, kým není. Svým charakterem se Dolce Vita trochu podobá starší vůni Féminité du Bois, kterou její tvůrce Pierre Bourdon navrhl pro značku Shiseido. V případě Sladkého života ale Bourdon trochu ubral na kořenitosti a naopak nešetřil tím, co tomuto parfému dodává jeho hlavní rys: vanilkou. 

big dior dolce vita

Vanilkové vůně jsou oblíbené už od zlatých časů parfumářství, stačí si vzpomenout třeba na revoluční Shalimar, se kterým Guerlain přišel v roce 1925. V posledních zhruba deseti letech ovšem vanilka trochu ustoupila ve prospěch květin a ovoce a najdeme ji daleko spíš v tělových nebo koupelových produktech. Je to samozřejmě škoda, protože gurmánské tóny mají schopnost nejenom uklidňovat a zlepšovat náladu, ale taky efekivně svádět. Jenomže nepokrytě vanilkový parfém je dnes často vnímán jako příliš těžký a odvážný, vystupující z řady svěžích a lehkonohých toaletek. 

I Dior Dolce Vita je svým složením Eau de Toilette, její výdrž a osobnost se ale rovnají leckteré parfémované vodě. Flakon v tomto případě téměř dokonale odpovídá obsahu: Parfém jako by byl uzamčený ve žlutozlatém šperku, který díky svým oblým tvarům a broušenému povrchu hází odlesky na všechny strany. Navzdory svojí síle je to vůně hravá a veselá, s trochou smělosti a v úsporném množství nositelná i na jaře nebo v létě. 

big dior dolce vita 1

Parfém mnoha tváří

Největší překvapení a zároveň nejmocnější kouzlo Dolce Vita se však skrývá v její schopnosti takříkajíc změnit tvář. Díky santalu, cedru a růžovému dřevu má totiž v sobě nečekaně mužskou podstatu, které si za normálních okolností pravděpodobně nevšimnete. Mnozí muži potvrzují, že když dali Dolce Vita šanci, jejich okolí ji považovalo za sofistikovaný dřevitý niche parfém pro pány. To dokazuje, že vůně nevnímáme objektivně, nejde jenom o prostý čichový vjem. Podstatnou roli hraje i naše zkušenost a pravidla, která máme v hlavě zafixována. Když nám někdo řekne, že je parfém dámský, vnímáme jeho “jemnější” tóny – a naopak když ho označí za pánský, všímáme si zemitějších složek. 

Parfém Dior Dolce Vita tím pádem může fungovat jako unisex, obzvlášť pokud už máte ve sbírce nějaké niche klasiky, které většinou dělení na pánskou a dámskou kategorii neřeší. Všechno je otázka osobního vkusu a stylu. Dolce Vita bude skvělá pro každého, komu imponují orientální vonné kompozice, a přitom nechce sebe nebo ostatní obtěžovat něčím, co by ještě hodinu viselo ve vzduchu jako dusivý oblak. Její květinově-ovocný začátek s náznakem citrusů nepůsobí příliš přeslazeně, parfém je od začátku až do konce jako lehká melodie, kterou si rádi připomenete každý den.

Za chladnějšího dne ji můžete nastříkat rovnou na kůži, v teplejším počasí stačí malé množství na vnitřní lem rukávu a výstřihu. Výsledný efekt by se neměl zásadně lišit, rozdíl bude spíš v tom, jak rychle vyprchají svrchní tóny a jak dlouho celá kompozice vydrží vonět. Pro zdůraznění gurmánských složek můžete zkusit parfém navrstvit přes základ kvalitního vonného oleje s vanilkovým nebo kořeněným aroma; dejte ovšem pozor, aby vaše pokožka tuto kombinaci snesla bez podráždění. Dior Dolce Vita je moderní klasika, ze které není třeba mít strach – stačí jen vědět, jak na ni.

Komentáře

V diskuzi je 0 příspěvků

Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář: