1 RECENZE: Niche parfém Chergui od Serge Lutens

Adrián  |  16. 2. 2016  |  Přidat komentář

Chergui

Niche parfém Chergui od francouzské značky Serge Lutens je v parfumářství tak trochu pojem. Byl uveden na trh v roce 2005 a velmi rychle si získal srdce milovníků vůní i kritiků. Jasně mluví například výsledky hlasování návštěvníků známého portálu Fragrantica, kde Chergui zařadili mezi TOP 3 niche parfémy současnosti. A i u nás se stal Chergui jedním z nejprodávanějších a nejoblíbenějších niche vůní vůbec. Proto se nabízí otázka, čím je tento parfém tak zajímavý a proč přitahuje takovou pozornost. Nedalo nám tento parfém nevyzkoušet a chceme se podělit o naše pocity s vámi.

To, co dělá značku Serge Lutens tak zajímavou, je podle našeho názoru schopnost re-interpretovat orientální tradice s pověstnou francouzskou, tedy i evropskou, elegancí a šarmem. Jinak řečeno schopnost přiblížit orientální vidění světa nám, Evropanům. Postava, která stojí za touto značkou – Serge Lutens – strávil dlouhou dobu v Maroku a právě odsud možná pramení jeho zkušenost s překrýváním více kultur.

Název Chergui označuje horký a suchý vítr, který vane z pouště právě v Maroku. Parfém Chergui se pokouší interpretovat právě toto téma. A daří se mu to velmi dobře. K vytvoření této vůně, které nebylo nijak jednoduché, byl povolán jeden z nejtalentovanějších parfemářů současnosti - Christopher Sheldrake.

A jaké je samotná vůně?

Po první aplikaci parfému nás zasáhne silná vlna sladkých a velmi „hustých“ tónů, v nichž dominuje především vůně medu, sušených tabákových listů a někde v pozadí i růže. Velmi vyniká vůně kafru, který často připomíná jakoby medicínskou vůni nebo až aroma švédských kapek, ale tento aspekt zhruba do 15 minut mizí.

Postupem času se začíná odhalovat velmi zřetelně téma suchosti, tepla a sladkosti, vycházející z inspirace pouští. Vůně sušených tabákových listů (tato vůně však nemá nic společného s vůní cigaretového popele nebo dýmkového tabáku), které jakoby byly polité medem, spolu s unikátním použitím vůně sena vytváří efekt příjemného tepla a sucha. Všeobecně během celé doby působení parfému nenalezneme ani náznak jakékoli vlhkosti. Pocit sucha ve vůni ještě více umocňuje stále silněji vystupující pudrovitost kosatce, který krásně dotváří celou kompozici a směřuje ji do unisex spektra. A to není vše – růže spolu se santalovým dřevem celkově harmonizují a uhlazují tuto vůni. Mysterióznost a orientálnost Chergui umocňuje i kadidlo a jemná kořenitost, které však nikdy příliš nevystupují a nejsou dominantními složkami. Fascinující na tomto parfému je fakt, že dokážeme snadno rozpoznat každou ze složek a zároveň jsou všechny v dokonalé souhře. Už je jasné, proč je tento parfém označován za mistrovské dílo. Nejenže naprosto věrně zachycuje tak abstraktní téma suchého a teplého vzduchu pouště, zároveň působí neuvěřitelně hřejivě, příjemně a elegantně. Ani závěr parfému nevybočuje z už tolikrát vzpomínané tematiky tepla, sucha a sladkosti a nejvíc v něm dominuje pudrovitost kosatce spolu se santalovým dřevem a bílým pižmem.

Výdrž tohoto parfému je opravdu skvělá – eau de parfum koncentrace zaručuje, že při každém z našich zkoušení to bylo minimálně 10 hodin. Orientálnost parfému předurčuje používat ho během chladnějších zimních a podzimních měsíců a dá se nosit přes den stejně jako večer a na zvláštní příležitosti. Je úžasné, jak Christopher Sheldrake dokázal zachytit natolik abstraktní téma prostřednictvím originálních tónů sena, suchých tabákových listů a medu, které tak věrně interpretují suchý a teplý pouštní vítr vanoucí v Maroku. Také nás nepřestává fascinovat, jak v parfému fungují všechny jeho složky svébytně a zároveň souzní v naprosté harmonii. Chergui od Serge Lutens je dokonalou ukázkou niche parfumářství – od použití těch nejkvalitnějších ingrediencí přes práci s arabskou tematikou a její interpretací až po samotné výsledné vyznění vůně. Mnozí odborníci označují Chergui za mistrovské a umělecké dílo. A i my, po intenzivním zkoušení tohoto parfému, můžeme s tímto tvrzením jen souhlasit.

Znáte tento niche parfém? Vyzoušeli jste ho někdy? Nebo máte nějaké zkušenosti s jinými parfémy Serge Lutens? Podělte se o ně s námi!

Související produkty

Komentáře

V diskuzi je 1 příspěvků

Komentáře k příspěvku:
Věra  |  1. 8. 2016 15:34:12
Hned bych se voněla mít jej doma,popis dobrý.
odpovědět
Okomentujte článek
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování a zobrazení komentáře společností Notino s.r.o. Máte právo svůj souhlas kdykoliv odvolat. Více informací v zásadách zpracování osobních údajů.​
Jméno: Váš email (nebude zveřejněn):
Komentář:

Podobné příspěvky

Boss Bottled: Buďte sám sebou

Boss Bottled: Buďte sám sebou

Ve světe, kde jsou cesty k seberealizaci rozmanitější než kdy dříve, může být každý muž přesně tím, kým chce být. Ušlechtilá parfémovaná voda BOSS ...

Celý příspěvek

Nejlepší antiperspirant nebo deodorant pro muže? Víme, které vybrat!

Nejlepší antiperspirant nebo deodorant pro muže? Víme, které vybrat!

Abychom mohli každý den fungovat, aniž by trpělo naše okolí i vlastní sebevědomí, je potřeba se pořádně vybavit proti potu. Zatímco žena si vybírá ...

Celý příspěvek